Slováci, naša situácia je donebavolajúca: Zamyslime sa, TOTO môže dopadnúť veľmi zle | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Slováci, naša situácia je donebavolajúca: Zamyslime sa, TOTO môže dopadnúť veľmi zle

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
29.04.2019 13:10

BRATISLAVA - Napriek tomu, že sporenie bolo v slovenských domácnostiach fenoménom až do polovice 90. rokov, po roku 1997 došlo k jeho výraznému poklesu. Situácia sa mierne zlepšila až v posledných štyroch rokoch, avšak Slováci sú v sporení na chvoste krajín EÚ. V prípade zadlžovania však zaujímajú popredné miesto.


Uťahovanie opaskov na prelome milénia zrazilo možnosti a ochotu sporiť. Miera úspor klesla z 12 % na polovicu a napriek výraznému ekonomickému rastu úspory stúpli v posledných rokoch len na niečo vyše 8 % disponibilného príjmu. V roku 2017 však Česi mali mieru úspor na úrovni 9,5 % a Maďari dokonca na 12,1 %.

Aktuálne sporia Slováci 8,2 % z príjmov, priemer EÚ je však 9,6 %. Ako uviedol v pondelok na stretnutí s médiami Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB, aj keď percentuálny rast osobných finančných aktív za dva roky (2016-2018) bol vysoký na úrovni 10,7 % oproti 2,6 % rastu EÚ, stále je však nižší ako u Čechov a Maďarov."V absolútnom vyjadrení, vzhľadom na celkovo nízke finančné naše aktíva, EÚ ani len nedobiehame. Kým Slovák v danom období v priemere usporil a zvýšil si finančné aktíva o 1300 eur, Maďar o 2100 eur a Čech dokonca o 2200 eur," dodáva hlavný analytik.

Hrozivé porovnanie s regiónom

Slováci majú ku koncu roka 2018 priemerné osobné finančné aktíva vo výške 13.400 eur, Česi 23.100 eur, Maďari 17.100 eur, pričom priemer v EÚ je až 69.200 eur. Ak sa zoberie do úvahy, že Slováci sú v regióne strednej a východnej Európy po Estóncoch najzadlženejší, finančná situácia Slovákov je na tom v porovnaní s regiónom výrazne najhoršia. Domácnosti na Slovensku mali tradične v bankách uložených viac vkladov, ako si od nich požičali, v októbri 2018 to však prestalo platiť a úvery predbehli vklady v bankách.

Ilustračné foto
Slováci, naša situácia je
Zdroj: Getty Images

Podľa odborníkov na financie je výzvou pre banky na Slovensku naučiť Slovákov investovať. Investovanie je totiž jedinou formou na výraznejšie zhodnotenie úspor. Podielové fondy sú ideálnym a jednoduchým nástrojom pre bežných obyvateľov, pretože nie každý má zdroje, možnosti či znalosti zhodnotiť svoje úspory inou formou, ako sú napríklad nehnuteľnosti či drahé kovy.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články