°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Blíži sa sté výročie úmrtia generála Štefánika: Štyri lietadlá mu vzdajú poctu preletom nad mohylou

Mohyla M. R. Štefánika
Mohyla M. R. Štefánika
Zdroj: TASR – Martin Palkovič
04.05.2019 06:00

PIEŠŤANY – Poctu generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pri príležitosti 100. výročia od jeho tragickej smrti vzdajú v sobotu 4. mája preletom ponad mohylu na Bradle lietadlá štyroch krajín, ktoré sú spojené so životom a osudmi tejto osobnosti.


V dvanásťčlennej zostave budú stíhacie a dopravné stroje leteckých síl Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska.

Na Bradle, mieste posledného odpočinku generála Štefánika, sa v tom čase bude konať celoštátna spomienka pri príležitosti výročia jeho smrti. Letecká formácia bude súčasťou programu piešťanského Festivalu letectva.

Milan Rastislav Štefánik
Zdroj: REPROFOTO ARCHÍV TASR

Formáciu povedie slovenské letectvo symbolicky strojom talianskej výroby C-27 Spartan, za ktorým poletí dvojica najnovších stíhačiek Eurofighter Typhoon talianskeho letectva. Nasledovať bude trio stíhacích lietadiel Mirage 2000, ktoré do pietnej zostavy nominovalo Francúzsko. Za nimi budú mať svoje miesto zástupcovia Českej republiky s dopravným lietadlom C-295 CASA v sprievode dvoch stíhacích strojov Aero L-159 Alca. Záver zostavy bude patriť opäť Slovensku a jeho trojici stíhačiek MIG 29.

C - 27J Spartan
Blíži sa sté výročie
Zdroj: SITA/Martin Medňanský

„V sobotu 4. mája o 13:00 táto spomienková zostava spoločne priletí k Bradlu, kde preletom vzdá poctu generálovi Štefánikovi a pozdraví účastníkov oficiálnej spomienkovej slávnosti. Odtiaľ potom naberie kurz na piešťanské letisko, kde sa predvedie tisíckam divákov na Festivale letectva, ktorý je súčasťou spomienkových podujatí k okrúhlemu výročiu Štefánikovej smrti,“ povedal riaditeľ Festivalu letectva Hubert Štoksa.

Medzi pilotmi aj prvý slovenský kozmonaut

Posledný let generála Milana Rastislava Štefánika z Talianska do rodnej vlasti si pripomenú aj piloti Slovenskej federácie ultraľahkého lietania v sobotu 4. mája skupinovým letom po trase, ktorú presne pred sto rokmi absolvoval aj Štefánik, jedna z najvýraznejších osobností našich dejín. Poletia presne v deň 100. výročia od tohto tragického letu, ktorý sa neďaleko Bratislavy skončil smrťou vtedajšieho ministra Štefánika. Medzi pilotmi bude aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

Lietadlo, v ktorom zahynul Milan Rastislav Štefánik v roku 1919 pri Ivanke
Blíži sa sté výročie
Zdroj: Repro Archív TASR

Festival letectva sa uskutoční na letisku v Piešťanoch v dňoch 4. a 5. mája, podujatím vzdajú jeho organizátori hold generálovi Štefánikovi. Ťahákmi festivalu budú podľa jeho hovorcu Dušana Heina vystúpenia špičkových akrobatických pilotov a skupín z Lotyšska, z Českej republiky, Švajčiarska, ale chýbať nebudú ani slovenskí Očovskí Bačovia. Festival letectva v Piešťanoch organizuje Slovenská letecká agentúra s podporou ministerstva kultúry a v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a ďalšími partnermi.


Galéria

Mohyla M. R. Štefánika Milan Rastislav Štefánik C - 27J Spartan Lietadlo, v ktorom zahynul

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: TASR/Jakub Popelka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články