°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Chcete dosiahnuť úspech? Ak máte týchto päť vlastností, ste na najlepšej ceste

Nástroje k článkuAdvertoriál

ZDROJ: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Ktoré vlastnosti sú predpokladom úspechu?
Ktoré vlastnosti sú predpokladom úspechu?
04.05.2019 08:00

Recept na úspech je vec, ktorú by chcel mať každý podnikateľ. Nie je to však také jednoduché - čo zaberie u jedného, nemusí fungovať pri inom. Napríklad v USA až 9 z 10 začínajúcich podnikateľov svoju snahu v krátkom časovom horizonte vzdá, alebo je s výsledkami svojho podnikania nespokojných. Existujú však niektoré vlastnosti, ktoré šancu na úspech určite zvyšujú. Viete, ktoré to sú?


Cieľavedomosť je základ

Nech je vaša vízia akokoľvek neštandardná a odlišná od konkurencie, pokiaľ máte dobrú stratégiu a jasný cieľ, môže byť naplnená. Základom je dať si čiastkové ciele a neustále sa motivovať v raste a pohybe smerom dopredu. Úspech totiž prichádza postupne a cesta k nemu zďaleka nie je priamočiara. Ako povedal Bill Gates: „Na dosiahnutie cieľa máte celý život, nie iba jeden pokus.“ Berte možnosť podnikať ako príležitosť realizovať sa v oblastiach, o ktorých ste snívali. Odmenou bude sloboda, samostatné rozhodovanie a dobrý pocit, že ste úspech dosiahli sami a po svojom.

Odhad na ľudí a partnerov

Hoci ste spočiatku všetko chceli robiť sami, zrejme časom zistíte, že deň nemá viac ako 24 hodín a časť povinností treba prenechať iným. Okrem spoľahlivých zamestnancov a napríklad účtovníka musíte mať poruke aj stabilných a overených dodávateľov, odberateľov a budovať okolo seba sieť kontaktov a partnerov. Čím viac, tým lepšiu pozíciu na trhu získate. Začať pritom treba od úplných základov, ako je otvorenie si podnikateľského účtu v banke s dobrým renomé medzi podnikateľmi, ako je Tatra banka. Vedenie business účtu v nej majú všetci začínajúci podnikatelia na rok zadarmo, a tak sa môžu na vlastnej koži presvedčiť o jeho výhodách. Poskytne vám nielen vysokú bezpečnosť a všetky štandardné operácie, ale aj možnosť elektronickej komunikácie s úradmi a prepojenie obchodných partnerov s účtami v Tatra banke.

Odhad na spoľahlivých partnerov
Zdroj: Getty Images

Sebadôvera nesmie chýbať

Nikto iný totiž nebude vášmu podnikateľskému plánu a cieľom veriť viac. Nenechajte sa zneistiť, obrňte sa psychickou odolnosťou, schopnosťou vízie a samostatného myslenia. Zdá sa vám to náročné? Mnohí miliardári dnešnej doby boli vo svojich začiatkoch spochybňovaní a zatracovaní. Začínali „na kolene“ kdesi v tmavej garáži a jediné, čo ich hnalo vpred, bola ich viera v seba samého a v to, čo ponúkajú. Buďte si vedomí svojich kvalít, ale zároveň pracujte na nedostatkoch. Ak budete reagovať na potreby klientov pružne, máte šancu, že na trhu zostanete skutočne dlho a vybudujete okolo seba vernú základňu. Nemusíte sa obávať ani financovania rastu a rozširovania firmy v budúcnosti. Mnohí podnikatelia riešia tento investičný zámer napríklad úverom.

Zvedavosť ženie dopredu

Podľa psychológov z Londýnskej univerzity je práve zvedavosť jednou zo zložiek úspechu a základom na udržanie motivácie a tvorivosti. Žiadny zo súčasných milionárov nezostal bez aktivity, aj keď je „dávno za vodou“. Neustále sa vzdelávajú, rozširujú obzory a vytvárajú tak nové možnosti. Ak sa aj vy budete zaujímať o novinky vo svojom odbore a získavať nové poznatky, budete mať jednoznačne náskok pred konkurenciou. Získate výhody a vo vašej ponuke sa môžu objaviť produkty, ktoré prilákajú veľa zákazníkov. Ľudia totiž radi skúšajú nové veci a nezáleží na tom, či ste kaderníčka, ktorá sa rozhodla zariskovať s novými farbami na vlasy, alebo zubár, ktorý sa nebojí najmodernejších postupov pri zákrokoch. Známy motivačný rečník a spisovateľ Zig Ziglar povedal: „Nemusíte byť skvelí, aby ste začali, ale musíte začať, aby ste boli skvelí.“

Nové trendy sa oplatí
Zdroj: Getty Images

Odvaha vytrvať je kľúčová

Spoločnými znakmi úspešných podnikateľov sú vytrvalosť a vynaliezavosť, podporené kusom rebélie. Mnohí z nich už v mladých rokoch sabotovali školský systém a hľadali svoje vlastné cestičky, ako dosiahnuť cieľ. Strach z nepoznaného berú ako výzvu a motiváciu. Bez problémov si dokážu predstaviť konkrétny výsledok a ísť za ním. Neúspešný podnikateľ vidí najskôr všetky prekážky, začne pochybovať o svojich postupoch, poddá sa a odkloní od pôvodných plánov. Často preto skončí pri činnosti, ktorú ani nikdy nechcel vykonávať. Warren Buffett, jeden z najslávnejších a najúspešnejších investorov v histórii, v tom má jasno: „Nesnažím sa preskočiť prekážku vysokú 2 metre, hľadám prekážku vysokú 30 centimetrov, aby som ju mohol prekročiť.“ Vidieť prekážky je dobrá vec, ale nachádzať spôsoby, ako ich prekonať, je asi ešte dôležitejšie.

Náš tip pre začínajúcich podnikateľov: účet od Tatra banky na rok zadarmo

Ak hľadáte účet v banke, ktorá sa svojimi službami snaží čo najviac priblížiť klientom, ich potrebám a digitálnej dobe, stávkou na istotu je Tatra Business účetZačínajúci podnikateľ ho môže 12 mesiacov využívať bez poplatku za vedenie účtu.​ Počas tohto času je mu k dispozícii aj biznisový poradca, ktorý sa pre firmu snaží nájsť čo najlepšie riešenie aktuálnych požiadaviek. Pomôže so správnym nastavením balíka služieb, ale aj s financovaním úveru pre podnikateľov, ak budete chcieť svoje pôsobenie rozšíriť. Inovatívne bankovníctvo ponúka zaujímavé služby, ktoré využijete jednoducho, rýchlo a kedykoľvek a znížite svoje priemerné náklady za využívanie každodenných bankových služieb.

ZISTIŤ VIAC O TATRA BUSINESS ÚČTE

Článok bol pripravený v spolupráci s Tatra bankou.

Advertoriál


Najčítanejšie články