°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

O trvaní väzby Mariana Kočnera po podaní obžaloby sa bude rozhodovať v pondelok

Marian Kočner na súde v Banskej Bystrici
Marian Kočner na súde v Banskej Bystrici
Zdroj: TASR/Dušan Hein
27.03.2019 15:00

BRATISLAVA - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku bude v pondelok (1. 4.) ráno rozhodovať na svojom neverejnom zasadnutí o ďalšom trvaní väzby Mariana Kočnera po tom, čo na tohto podnikateľa a na bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska podal na začiatku minulého týždňa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu v kauze televíznych zmeniek.


Marian Kočner sa na neverejnom zasadnutí na ŠTS nezúčastní, pretože dal svojmu obhajcovi Marekovi Parovi súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Potvrdil to v stredu obhajca Para s tým, že on na zasadnutie určite príde.

Marian Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Nachádza sa v sprísnenej kolúznej väzbe. Neúspešne sa snažil od leta minulého roka dva razy dostať z väzby na slobodu, čo mu zamietol ako prvostupňový súd, tak aj odvolací Najvyšší súd (NS) SR.

"Prokurátor ÚŠP podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu v trestnej veci Mgr. M. K. a spol. Dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Obžaloba bola pridelená senátu 1T, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," uviedla v piatok (22. 3.) hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Znamená to, že o osude dvojice bude rozhodovať senát v Pezinku a nie pracovisko ŠTS v Banskej Bystrici.

"Po podaní obžaloby príslušný senát 1T ŠTS v Pezinku ako prvé bude musieť posúdiť námietky obhajoby proti podanej obžalobe a námietky pre porušenie práv na obhajobu v prípravnom konaní," zareagoval v piatok obhajca Para. Para v piatok mimo územia Slovenska prevzal prelomové znalecké posudky k datovaniu atramentu, ktoré podľa jeho slov doslova vyvracajú verziu obžaloby.

"Orgány činné v trestnom konaní na tieto posudky, napriek môjmu vyrozumeniu nečakali a podali obžalobu v prípade takzvaných televíznych zmeniek spoločnosti Markíza. Ďalšie posudky renomovaných znalcov budem predkladať už súdu," zdôraznil obhajca Para.

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na obžalobu Mariana Kočnera a Pavla Ruska v prípade tzv. televíznych zmeniek. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. Polícia o tom informovala 15. marca na sociálnej sieti.

"Vyšetrovateľ finančnej polície NAKA ukončil prípad zmeniek návrhom na podanie obžaloby. Spis bude v krátkom čase doručený dozorovému prokurátorovi," uviedla polícia. V prípade preukázania viny hrozí obom obvineným trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov. 

Trestné oznámenie na Pavla Ruska a Mariana Kočnera podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Pavol Rusko je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian Kočner je pre zmenky väzobne stíhaný. Podnikateľa obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal na ÚŠP sťažnosť, čo v piatok potvrdil obhajca Para.

Pavol Rusko nie je na rozdiel od Mariana Kočnera stíhaný väzobne. Rozhodol o tom už dva razy Krajský súd v Bratislave. Je monitorovaný elektronickým náramkom a pravidelne sa dostavuje, ako potvrdili viac razy justičné zdroje, do Justičného paláca k probačnému úradníkovi v dohodnutých termínoch.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články