Prieskum, ktorý prekvapí: Väčšina Slovákov by chcela, aby EÚ robila viac v oblasti obrany | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Prieskum, ktorý prekvapí: Väčšina Slovákov by chcela, aby EÚ robila viac v oblasti obrany

Slovenská armáda.
Slovenská armáda.
Zdroj: SITA/Martin Havran
17.02.2019 10:55

BRATISLAVA - Takmer 80 percent Slovákov si myslí, že by Európska únia (EÚ) mala vytvárať spoločné ozbrojené sily na ochranu pred vonkajším ohrozením krajiny. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku vypracovala v januári agentúra Focus. Väčšina respondentov v ňom uviedla, že by EÚ niečo mala robiť pri každej z možností.


Podľa vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku Ladislava Mika ide o veľký paradox. "Na jednej strane je všeobecný diskurz, že Únia rozpráva do všetkého a nemala by. Ale keď sa opýtate, čo by mala robiť, tak pri úplne všetkých položkách sa väčšina zhodla, že by v tejto oblasti EÚ niečo robiť mala," konštatoval. Za najzaujímavejšiu považuje práve uvedenú vysokú podporu spoločných ozbrojených síl.

Ešte väčšiu podporu získali položky "umožniť pracovať a podnikať občanom Slovenska v celej EÚ bez rozdielov", "presadzovať rovnaké právne postavenie občanov Slovenska v rámci celej EÚ a rovnaké postavenie obyvateľov krajín EÚ na Slovensku" a "chrániť naše úspory v bankách a finančných inštitúciách".

Viac ako tri štvrtiny opýtaných si tiež napríklad myslia, že by sa EÚ mala zasadzovať o dodržiavanie demokracie a ľudských práv na Slovensku alebo zasahovať na Slovensku proti skorumpovaným politikom a podnikateľom a presadzovať vyššiu transparentnosť vo verejnej aj súkromnej sfére.

Medzi kompetencie s najmenšou podporou patrí "určovať základné sociálne práva", ktorú podporuje 71 percent, a "vytvárať jednotné pravidlá v oblasti migrácie obyvateľov EÚ, ako aj obyvateľov tretích krajín platné aj na Slovensku", s ktorou súhlasí 66 percent respondentov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články