Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

FOTO Záujem o slovenské obrnené vozidlo: Projekt Gerlach hviezdi v zahraničí

Vozidlo Gerlach
Vozidlo Gerlach
Zdroj: zetorengineering.sk
03.10.2018 21:00

BRATISLAVA - Výrazná podpora pre slovenský obranný priemysel? Výroba nového obrneného vozidla 4x4 Gerlach by sa z väčšej časti mohla vykonávať na Slovensku, projekt navyše môže predstavovať exportný potenciál.


„Produkt je v súčasnosti na báze modulárneho modulu, okrem tohto faktoru je možné pri rýchlom rozbehu výroby využiť aj skúsenosti so strojárskou výrobou a inžinierskymi činnosťami v Českej republike a na Slovensku," povedal Juraj Paľko, obchodný riaditeľ spoločnosti Zetor Engineering Slovakia.

„Vo finančnom vyjadrení to znamená, že pri výrobe základnej verzie bude až  80 % z ceny vozidla alokovaných na Slovensku,“ uviedol Paľko. Pripomenul, že vozidlo má za sebou skúšky slovenskej armády i zahraničné vojenské skúšky. Rokuje sa vraj o možnostiach dodávok v Poľsku, Rumunsku, Belgicku či Slovinsku. 

Projekt Gerlach
Zdroj: zetorengineering.sk

Projekt Gerlach
Zdroj: zetorengineering.sk

Projekt Gerlach
Zdroj: zetorengineering.sk

Čoho je vozidlo schopné?

Okrem balistickej a protimínovej ochrany je vozidlo schopné prekonať 60-percentné stúpanie a dosiahnuť rýchlosť 110 km/h. Ako uvádza tlačová správa, kabína je dimenzovaná tak, aby sa do nej pohodlne vošlo až šesť ľudí o výške až 190 cm a váhe 120 kg vrátane výstroje a v prípade núdze môže prijať ďalších doch vojakov.

Vozidlo odvezie 1,5 tony a pohybuje sa nadpriemernou rýchlosťou. „Počas testovania vo vojenskom priestore na Záhorí zdolalo terénny schod s výškou 500 mm a prekonalo zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 6x 120kg, ktorú tvorila posádka a tonový náklad. Gerlach si počas testov poradil aj so šesťdesiatpercentným stúpaním a pri jazde na terénnom okruhu jazdil rýchlosťou 80 km/h," tvrdia konštruktéri.

Gerlach bol prezentovaný napríklad aj na medzinárodnom veľtrhu MSPO v poľských Kielcoch, na výstave v Slovinsku si ho zas všimli slovinský minister obrany Karl Viktor Erjavec a generálmajor tamojšej armády Alan Geder.

Ďalšia pýcha Zetoru

Spoločnosť Zetor Engineering sa prezentuje aj vozidlom rýchleho nasadenia s vysokou terénnou priechodnosťou kategórie RDV (Rapid Deployment Vehicle). „Určené je pre potreby špeciálnych síl," uvádza sa v tlačovej správe.

Podľa nej mal Fox výstavnú premiéru na IDET-e v Brne, kde zaznamenal pozitívne ohlasy u viacerých zákazníkov a podrobilo sa aj zahraničným vojskovým skúškam.

Vozidlo Fox
Zdroj: zetorengineering.sk

Vozidlo Fox
Zdroj: zetorengineering.sk

Vozidlo Fox
Zdroj: zetorengineering.sk

Vozidlo Fox
Zdroj: zetorengineering.sk


Galéria

Vozidlo Gerlach Projekt Gerlach Projekt Gerlach Projekt Gerlach Vozidlo Fox Vozidlo Fox Vozidlo Fox Vozidlo Fox

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ph ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články