Zdravotné služby v pohotovosti: Ľudia kolabujú, horúčavy spôsobujú ťažkosti | Topky.sk

Streda, 21. august 2019. Meniny má Jana, zajtra Tichomír.

Zdravotné služby v pohotovosti: Ľudia kolabujú, horúčavy spôsobujú ťažkosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
01.08.2018 17:30

BRATISLAVA – Zdravotnícki záchranári pre kolapsový stav z vysokého tepla pomáhali počas utorka (31.7) 73 ľuďom. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Slovenskej republiky Alena Krčová.


Záchranári mali najviac výjazdov ku kolapsom z tepla v Žilinskom kraji (13). Najmenej zásahov mali v Nitrianskom kraji (5). "V Banskobystrickom kraji potrebovalo pomoc záchranárov 12 pacientov, v Prešovskom desať pacientov. V Bratislavskom, Trnavskom, a Košickom kraji malo problémy z tepla zhodne po deväť pacientov a v Trenčianskom kraji presne šesť," spresnila Krčová.

Odborníci zdôrazňujú, že počas horúcich dní by sa ľudský organizmus nemal medzi 11. až 15. hodinou zbytočne vystavovať slnečným lúčom. Zabúdať netreba ani na pitný režim. Pri pobyte na slnku je dôležitá pokrývka hlavy.

K najohrozenejším skupinám, ktoré môžu potrápiť horúčavy, patria deti, ktorých organizmus sa prehrieva niekoľkonásobne rýchlejšie ako v prípade dospelého. "Dôležitá je prevencia. Náchylnejší na zdravotné ťažkosti spôsobené vysokými teplotami sú aj seniori, ktorí zabúdajú piť a dochádza u nich k dehydratácii, ako aj pacienti s chronickými ochoreniami," dodala hovorkyňa záchranárov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články