°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Tieto krémy nepoužívajte: FOTO Hrozia alergie! Pozor aj na mydlá pre deti, môže dôjsť k otrave

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
08.07.2018 05:55

BRATISLAVA – Slováci by si mali dať pozor najmä pri nákupe telových krémov, detských mydiel na kúpanie či krémov na nohy. Upozornil na to v stredu 4. júla Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, kedy zverejnil zoznam nebezpečných kozmetických výrobkov.


Na nižšie uvedené nebezpečné kozmetické výrobky v Európskej únii upozornili kontrolné orgány vo Fínsku a v Litve prostredníctvom rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX).

Varovanie pre Slovenky, ktoré chcú byť krásne: FOTO Stačí jedno natretie a hrozí vám toto

Krém na nohy obsahuje nebezpečné konzervanty

Za nebezpečný bol označený švajčiarsky krém na nohy Daily Repair Cream od značky Footner (výrobná dávka 0272A). Výrobcom je švajčiarska spoločnosť YouMedical International AB a dovozcom je fínska spoločnosť Sabora Pharma Oy.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že vo výrobku sa nachádza zmes konzervačných látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone, ktoré sú povolené len do zmývateľných výrobkov.

Krém je balený v 100-mililitrovej tube a predáva sa v kartónovej škatuľke bielej a ružovej farby s obrázkom popraskanej päty.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Telový krém môže vyvolať alergie

Rovnakú zmes konzervačných látok obsahuje aj telový krém Body custard – chocolate soufflé od značky Just Desserts. Výrobok sa predáva v objeme 250 mililitrov a je balený v priehľadnom obale s uzáverom hnedej a čiernej farby. Krém vyrába anglická spoločnosť MHP Group of companies a nebezpečenstvo bolo zistené vo výrobnej dávke číslo 26001.  

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR
 

„Zmes konzervačných látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ varuje Mikas.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Holandský telový krém taktiež obsahuje nepovolenú zmes konzervantov

RAPEX upozornil aj na telový krém Soft Udder Cream od značky Biotanicus. Výrobcom je holandská firma Max brands marketing B.V.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Aj tento 250-mililitrový krém v bielom tégliku s modrým uzáverom obsahuje zmes konzervačný látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone. Ide o výrobnú dávku s číslom LE14-00642A2.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

Mydlá pre deti pripomínajú bonbóny z bielej čokolády

Veľký pozor si treba dať aj na mydlá pre deti Badenpralinen, ktoré sú určené na kúpanie. Vyrába ich nemecká spoločnosť Bo Cosmetic GmbH a predávajú sa pod značkou BadeFee.    

Mikas vysvetlil, že výrobok (140 gramov) pripomína bonbóny z bielej čokolády. Sú napríklad v tvaroch srdiečok, medvedíkov, domčekov a prasiatok. Každá figúrka je balená samostatne v plastovom vrecúšku a vložená do kartónovej škatuľky.

Úrad verejného zdravotníctva varuje
Zdroj: ÚVZ SR

„Kozmetický výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ informoval hygienik.

ÚVZ SR na záver vo svojej správe zdôraznil, že je možné, že vyššie uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku.


Galéria

Ilustračné foto Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje Úrad verejného zdravotníctva varuje

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články