Mladého jaskyniara ratovali v Pustej: Poranil si rameno, pomáhalo mu 14 záchranárov | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Mladého jaskyniara ratovali v Pustej: Poranil si rameno, pomáhalo mu 14 záchranárov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: HZS
30.03.2018 21:20

DEMÄNOVSKÁ DOLINA - V piatok v poobedňajších hodinách Horskú záchrannú službu (HZS) požiadali o pomoc do jaskyne Pustá v Nízkych Tatrách. Skupina jaskyniarov v nej vykonávala prieskumnú činnosť, počas ktorej sa jeden z členov - mladý 16-ročný jaskyniar - pošmykol, spadol a poranil si rameno.


Úraz spôsobený v jaskyni mu bránil v ďalšom samostatnom postupe. Do záchrannej akcie bolo nasadených 14 jaskynných záchranárov HZS z Oblastných stredísk Nízke, Vysoké a Západné Tatry a tiež Malá a Veľká Fatra. Pred transportom zraneného sa musel odčerpať sifón v jaskyni, ktorý bol zaplavený, čo záchranári uskutočnili v spolupráci s dobrovoľnými jaskyniarmi z Demänovskej doliny.

Ako informovala HZS na svojej internetovej stránke, zranený jaskyniar sa nachádzal približne 800 metrov od vchodu jaskyne, po jeho dosiahnutí mu poskytli prvú pomoc, ošetrenie a medikamentóznu liečbu. Vzhľadom na členitosť jaskyne transportovali záchranári pacienta von na nosidlách, alebo v transportnej sedačke, horizontálne časti bol po podaní liečby schopný zvládnuť samostatne. Po vytiahnutí z jaskyne transportovali záchranári HZS zraneného chlapca pomocou terénneho vozidla do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: HZS

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články