°C

Utorok, 31. marec 2020. Meniny má Benjamín, zajtra Hugo.

Exekútori vysielajú pred Vianocami varovanie: Zadlženie sa môže mať fatálne následky

Zdroj: thinkstock.com
03.12.2017 16:15

BRATISLAVA - Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje ľudí, aby sa pre vianočné nákupy zbytočne nezadlžovali. Neuvážené prebratie finančných záväzkov totiž môže podľa komory viesť k dlhovej špirále, ktorá sa neraz končí až exekúciou.


"V predvianočnom čase sú občania aj pod vplyvom nákupnej horúčky a spotrebiteľských reklám náchylní podľahnúť emóciám a prevziať na seba finančné bremeno, ktoré neskôr nedokážu zvládnuť," informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Komora preto vyzýva verejnosť, aby dôkladne zvážila, či si v súvislosti s nákupmi vianočných darčekov vezmú nové úvery. "Svoje dlhy totiž raz budú musieť splatiť a veriteľov, žiaľ, nebude zaujímať, že o ne požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším," podotkla Kolesárová.

Nesplácanie úverov vedie podľa SKE klientov bankových či nebankových inštitúcií neraz do ďalších pôžičiek, avšak už za podstatne nevýhodnejších podmienok, ktorými sa pokúšajú splácať predchádzajúce záväzky. Dostanú sa tak do dlhovej špirály, ktorá sa môže skončiť na stole súdneho exekútora.

"Ak sa už ľudia predsa len rozhodnú využiť možnosť pôžičky, mali by si pozorne preštudovať jej podmienky. Kľúčovým ukazovateľom pritom nie je výška úroku, ale takzvaná hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa aj ďalšie náklady, vrátane rôznych možných poplatkov. Na tomto ukazovateli občan vidí, koľko v skutočnosti za požičané peniaze zaplatí," vysvetlila Kolesárová.

Praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie, poskytuje SKE aj na svojej webovej stránke. Občanom v exekúcii zasa poskytuje bezplatnú poradňu, ktorá za viac ako štyri roky existencie pomohla už tisícom ľuďom. Modelové prípady z poradne zverejňuje komora aj na webe.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články