Lekár, ktorý dal rodičke facku, zostáva ďalej pracovať v bratislavskej univerzitnej nemocnici | Topky.sk

Piatok, 20. júl 2018. Meniny má Iľja, Eliaš, zajtra Daniel.

Lekár, ktorý dal rodičke facku, zostáva ďalej pracovať v bratislavskej univerzitnej nemocnici

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
26.10.2017 18:35

BRATISLAVA - Pôrodník, ktorý v dokumente režisérky Zuzany Límovej hovoril, že dal rodičke facku, ostáva pracovať v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Informovala o tom televízia Markíza.


Vedenie nemocnice pred týždňom hovorilo o rozviazaní pracovného pomeru s pôrodníkom. Za lekára sa prihovoril minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). "Situácia sa neodohrala tak, ako bola popísaná vo filme, preto šéf rezortu požiadal vedenie UNB, aby prehodnotilo výpoveď tomuto lekárovi, nakoľko tú by nepovažoval za primeraný trest," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Drucker sa s lekárom podľa Eliášovej stretol. Doktor ministrovi povedal, že príhoda o facke pochádza ešte z jeho začiatkov, keď po ukončení štúdia nastúpil do fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. O zážitku Límovej povedal po výzve, aby porozprával o svojom najnetradičnejšom zážitku.

"Pracovná skupina opätovne obnovila šetrenie skutočností, vypočutí lekári, prednostovia i sestričky potvrdili, že sa nikdy nestretli so správaním lekárov, tak ako bolo prezentované v predmetnom filme," informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská. Priamo nepotvrdila, či lekár ostane pracovať v UNB. Povedala len, že "vedenie UNB intenzívne pracuje na tom, aby v čo najkratšom čase dospelo k objektívnemu záveru". "O zistených nových skutočnostiach budeme ešte informovať," dodala.

"Lekár ministra ubezpečil, že v žiadnom prípade nešlo o facku na tvár, ale o tľapnutie po stehnách v situácii, keď rodička v emocionálnom šoku nohami zovrela lekára a neumožňovala mu vykonávať prebiehajúci pôrod," povedala Eliášová. Drucker si však podľa nej stále myslí, že lekár sa vo filme vyjadroval neprimerane.

Dokument Medzi nami poukazuje na situáciu v bratislavských pôrodniciach. Pôrodník sa v snímke priznal, že dal rodičke facku, pretože jej správanie mohlo skomplikovať pôrod. Film podľa režisérky poukazuje na nedostatočné súkromie rodičiek a nevhodný prístup zdravotníkov k ženám.

UNB tvrdenia odmietla, dokument označila za tendenčný, očierňujúci a vytrhnutý z kontextu. Zariadenie má tisíce spokojných rodičiek, tvrdí generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács. Napriek tomu však nemocnica avizovala zmeny v komunikácii personálu, plánuje aj rekonštruovať priestory pre rodičky. UNB nevedela potvrdiť, či lekár rodičke facku skutočne dal. Trvala však na tom, že svojím vystúpením poškodil dobré meno UNB a jej rozhodnutie je preto namieste.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články