MIMORIADNE Na Európu sa to poriadne valí: Orkán, povodne a sneh: Varovanie aj pre Slovensko! | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

MIMORIADNE Na Európu sa to poriadne valí: Orkán, povodne a sneh: Varovanie aj pre Slovensko!

Naším územím sa preženie silný vietor
Naším územím sa preženie silný vietor , Zdroj: koláž
13.09.2017 11:10

BRATISLAVA - Európu sužuje spúšť, ktorú po sebe zanechali výdatné dažde. Meteorológovia varujú, že kontinent zasiahne v nasledujúcich hodinách poriadne silný vietor. V nárazoch dosiahne rýchlosť až 130 km/h, čo je sila orkánu. Prvá jesenná veterná búrka sa preženie aj našim územím.


Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého a druhého stupňa pred vetrom na horách. Miestami môže dosiahnuť rýchlosť 115 až 145 kilometrov za hodinu. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Foto: SHMU
MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Foto: SHMU

Výstrahu vydal od 16-tej hodiny pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj. Prvý stupeň platí pre okres Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. Na výstrahu druhého stupňa upozorňuje v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. "Na hrebeňoch Tatier sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 115 až 145 kilometrov za hodinu," varujú meteorológovia.

MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Foto: SHMU
  
MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Foto: SHMU

Veľmi silný vietor na juhozápade Slovenska vo štvrtok večer

Vo štvrtok bude od juhozápadu nad územie Slovenska prúdiť prechodne teplý vzduch. A to pred studeným frontom, ktorý bude postupovať cez strednú Európu ďalej na východ. Cez deň bude prevažne polooblačno a aj pomerne teplo, s maximom až do 27 °C. "Približujúci sa studený front si všimneme na silnejúcom juhozápadnom vetre, ale čo je dôležitejšie, vietor výrazne zosilnie na fronte v neskorých popoludňajších a večerných hodinách," informuje SHMÚ na sociálnej sieti. Nárazy vetra môžu na juhozápade Slovenska presiahnuť 100 km/h. 

MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: SHMÚ

Vo štvrtok sa cez Slovensko preženie silný vietor. Jeho najvyššie poryvy sa očakávajú vo štvrtok medzi 18-tou až 22-hou hodinou. Dajte pozor a nenechávajte svoje autá v blízkosti stromov. Predpokladá sa, že silný vietor po sebe zanechá materiálne škody. Naposledy na našom území vyčíňal silný vietor koncom augusta, keď po sebe zanechal spúšť. 


Prečítajte si aj:

FOTO Západom sa prehnala poriadna búrka: Hasiči mali po kalamite plné ruky práce


Koniec dovoleniek, silné búrky

V pondelok sa nad Jadranom prehĺbila výrazná tlaková níž, ktorá do oblasti priniesla intenzívne zrážky. Letné počasie a dovolenková sezóna definitívne skončili. V Zadare napršalo v priebehu 24 hodín až 341 mm zrážok, čo je najviac za posledných 30 rokov. Obyvatelia bojujú so silnými prívalovými dažďami. So záplavami sa boria aj ostrovy Ugljan, Pašman a Dugi Otok. Chorváti v týchto oblastiach ostali bez elektriny a pitnej vody. Ľuďom pomáha armáda. Zle sú na tom aj letoviská, hlavná cesta na ostrov Pag je zničená.

MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Tip čitateľa

 

Jesenná veterná búrka je jav, kedy sa v oblasti Severného mora nachádza veľmi hlboká tlaková níž, ktorá prináša upršané, ale aj mimoriadne veterné počasie. Cez Britské ostrovy a Severné more sa smerom nad Škandináviu bude presúvať hlboká tlaková níž, ktorá prinesie nárazy vetra o sile orkánu, teda vietor búde fúkať rýchlosťou až 130 km/h. Veterné počasie sa očakáva ja vo vnútrozemí Európy. V Alpách už nasnežilo.

MIMORIADNE Na Európu sa
Zdroj: Foto: severeweatherEU


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SHMÚ, miš
FOTO: SHMÚ, Severe Weather Europe, Twitter/Karlo Morosin, Meteo Natura;
VIDEO: YT/Storm News, BH Chanel, Roko Jurjevic

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články