Pod Tatrami vyrastie pamätník: Pripomenie si vojnové obete v zahraničí | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Pod Tatrami vyrastie pamätník: Pripomenie si vojnové obete v zahraničí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstockphotos.com
26.03.2017 17:50

BRATISLAVA - Rezort obrany chce v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš vybudovať pomník venovaný pamiatke vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných misiách a operáciách v novodobých dejinách Ozbrojených síl SR. Zámer potvrdili podpisom memoranda o spolupráci. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.


Pomník by mal byť vybudovaný na vrchu Háj – Nicovô pri Liptovskom Mikuláši. Budú na ňom mená 57 vojakov, ktorí pôsobili v Kosove, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku, Eritrei a na Cypre, no domov za svojimi blízkymi sa viac nevrátili. Takéto pietne miesto na Slovensku doteraz absentovalo a rezort obrany považuje jeho vybudovanie za prejav úcty k vojakom, ktorí aj za hranicami Slovenska pomáhali ľuďom v núdzi a prispievali k udržiavaniu mieru.

V spoločnom memorande sa mesto zaviazalo k majetkovo-právnemu vysporiadaniu pozemku, jeho prenájmu alebo predaju za symbolickú cenu a taktiež má na starosti vyhotovenie projektovej dokumentácie a zabezpečenie stavebného povolenia. Ministerstvo obrany bude samotné zhotovenie a prevádzkovanie pomníka financovať, na čo plánuje vyčleniť približne 30.000 eur. 

Pri výbere lokality bralo ministerstvo obrany ohľad aj na to, že Liptovský Mikuláš je mesto s bohatou vojenskou tradíciou a zároveň je sídlom Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, ktorá na vojenský život pripravila už tisíce dôstojníkov.

V súčasnosti sa zriaďuje komisia zo zástupcov organizačných zložiek rezortu obrany, vrátane zástupcov Vojenského historického ústavu a mesta Liptovský Mikuláš. Ich úlohou bude vypracovanie ideového námetu pomníka, posúdenie jeho umiestnenia, architektonického návrhu, ako aj historických súvislostí. Slávnostné odhalenie je naplánované na budúci rok.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články