Štvrtok, 7. júl 2022. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Problémy s jedlom, neznalosť jazyka, žiadne informácie: Takto žijú utečenci na Slovensku

Ilustračné fotoGaléria fotiek (5)
Ilustračné foto
Zdroj: Jan Zemiar

BRATISLAVA - Najviac utečencov, ktorí prídu na Slovensko, sa ocitne v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove či Sečovciach, v nich vládne prísny policajný režim pozbavenia osobnej slobody. Materiálna starostlivosť o cudzincov je zvládnutá dobre, no ako informuje na svojej internetovej stránke Liga za ľudské práva (HRL), výrazným problémom je komunikácia individuálnych potrieb zo strany cudzincov, ktorí neovládajú slovenčinu, a to napríklad pri riešení zdravotných problémov.


"Prístup slovenských policajtov však hodnotia cudzinci prevažne pozitívne, niektorí ich porovnávajú so svojimi skúsenosťami v iných krajinách a pochvaľujú, ako sa k nim správali," píše liga s tým, že v individuálnych prípadoch však zaznamenali i sťažnosti. Aj tu je podľa HRL najvypuklejším problémom komunikácia. Napriek prítomnosti tlmočníka pri policajných úkonoch cudzinci tvrdia, že neporozumeli, že budú zaistení aj niekoľko mesiacov.

Verejná ochrankyňa práv Jana
Galéria fotiek (5)
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová
Zdroj: SITA

Na problémy s komunikáciou medzi políciou a cudzincami upozornila i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Skupina právnikov jej kancelárie spravila neohlásený prieskum v zariadení polície v Medveďove, a to po zásahu polície voči utečencom z 3. septembra. Utečenci začali protestovať proti tomu, že ich tam držia, riaditeľ útvaru tak privolal policajné posily. Ako uviedla ombudsmanka, jediný povel zo strany polície zaznel vtedy v angličtine, ostatné boli v slovenčine.

Nepoznajú cudzie reči

"Ako veľmi negatívne hodnotím to, že takéto zariadenia, ktoré sú špecializované na cudzincov, nie sú pripravené na komunikáciu s nimi,“ povedala. Je presvedčená o tom, že keby ľuďom v zariadení zrozumiteľne situáciu vysvetlili, nemuselo k zásahu vôbec prísť. Ako dodala, je to o to prekvapujúcejšie, že zariadenia pre cudzincov nie sú pripravené na komunikáciu s nimi. Dubovcová preto v súvislosti s policajným zásahom navrhuje niekoľko opatrení. Patrí medzi ne i zabezpečenie zamestnanca, ktorý vie po anglicky, alebo niekoho, kto by vedel tlmočiť aj do arabčiny či iného jazyka. 

Problémy s jedlom, neznalosť
Galéria fotiek (5)
Zdroj: YouTube

V prípade materiálneho zabezpečenia potrieb utečencov zaznamenala HRL zatiaľ najväčší problém pri zadržaní migrantov políciou. Cudzinecká alebo hraničná polícia vybavujú migrantov do 24 hodín, ak je potrebná urgentná zdravotná starostlivosť, kontaktujú zdravotníkov. Po šiestich hodinách obmedzenia osobnej slobody musia cudzincom zabezpečiť stravu, a to zvyčajne z peňazí samotných migrantov.

Chýbajú peniaze na jedlo

Ak tí však peniaze nemajú, liga sa stretla so situáciou, že v málo prípadoch nakúpili jedlo samotní policajti alebo oslovili Slovenskú katolícku charitu. "Bolo by prospešné, keby každé takéto policajné oddelenie malo k dispozícii určitý rozpočet, ktorý vedia v tejto situácii použiť. S takýmto riešením sme sa stretli v minulosti na slovensko-ukrajinskej hranici," píše HRL.

Problémy s jedlom, neznalosť
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Jan Zemiar

V azylových táboroch v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a v Rohovciach je len veľmi málo žiadateľov o azyl, no starostlivosť o nich je systémovo dobre vyriešená, upozornila Liga za ľudské práva. "Až na individuálne sťažnosti sme sa nestreli s tým, že by zabezpečenie nebolo dostatočné. Tí, ktorí sú umiestňovaní do azylových táborov, si starostlivosť skôr pochvaľujú, pokiaľ nie je ich čakanie na vyriešenie ich prípadu pridlhé," uvádza. 

Integračný program

Pre utečencov hľadajúcich azyl v niektorej európskej krajine sú samozrejme najdôležitejšie vyhliadky na nový život. Získanie azylu ešte nie je výhra, ale len začiatok ich náročnej cesty integrácie a nového života. Preto sa podľa ligy veľmi zaujímajú o možnosti, aké im hostiteľská krajina na začiatok ich integračnej cesty pripraví.

Problémy s jedlom, neznalosť
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Jan Zemiar

Pýtajú sa na integračný program, pracovné príležitosti, intenzívny jazykový kurz a možnosť začať chodiť so školy. "V tomto prípade je slovenský integračný program nedostatočný. Na Slovensku funguje takmer výhradne prostredníctvom projektov mimovládnych organizácií," upozorňuje liga s tým, že program trpí nedostatkom finančných prostriedkov a zároveň chýbajúcim záväzným systémom. 

Problémy s jedlom, neznalosť jazyka, žiadne informácie: Takto žijú utečenci na Slovensku

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články