°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Rezort zdravotníctva musí poslancov informovať o stravovaní v nemocniciach

Vladimír Baláž
Vladimír Baláž
Zdroj: SITA
12.12.2014 15:21

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) bude do 30 dní informovať poslancov Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo o tom, ktoré nemocnice majú podpísané koncesie na dodávku stravy, resp. zabezpečujú stravu externým dodávateľom, doloží porovnanie cien stravy v nemocniciach aj so zmluvnými podmienkami a bude informovať o právnych možnostiach vypovedania medializovaných zmlúv na stravovanie v štyroch nemocniciach. Uznesenie v takomto znení dnes jednohlasne prijal mimoriadny zdravotnícky výbor, ktorý iniciovali opoziční poslanci.


Opozícia výbor zvolala s cieľom prediskutovať medializované informácie, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní pri desaťročnom zmluvnom vzťahu 81 miliónov eur s DPH. Tieto informácie viedli k abdikácii troch riaditeľov.

Poslanec Smeru-SD a dnes už exriaditeľ nemocnice v Banskej Bystrici Vladimír Baláž upozornil, že svoju nemocnicu zdedil extrémne zadlženú. "Dal som záväzok, že ju odovzdám s vyrovnaným rozpočtom. Ak by som mal šancu dokončiť misiu, som presvedčený, že by sa to podarilo, boli na to všetky predpoklady. Osobne sa ma dotýka, ak by som vyzeral pred verejnosťou ako nejaký zlodej, ako človek, ktorý nevie hospodáriť," vyhlásil v emotívnom prejave.

Poslancov upozornil, že stravovacia prevádzka v jeho nemocnici mala vyše 30 rokov. "Neviete si predstaviť, v akom stave bola, bola úplne zdevastovaná. Podľa zákona je strava pre pacientov liek, bol som teda zodpovedný, aby pacienti dostávali zdravotne adekvátnu stravu. Ako si to ľudia, ktorí vynášajú tieto špinavosti, predstavujú? My sme na kolenách prosili ľudí z Úradu verejného zdravotníctva, aby našu kuchyňu nezavreli," podotkol s tým, že sa z obvinení na jeho adresu cíti urazený. "Strava v Banskej Bystrici, nech ju robí ktokoľvek, bude stáť toľko, koľko je tu napísané. S tým sa nedá nič robiť. Keby sme si to robili sami, je to drahšie. Naším biznisom je liečiť ľudí, nie vyrábať stravu," upozornil.

Baláž zároveň priznal, že nevedel o povinnosti predložiť zmluvu pred podpisom ministerstvu zdravotníctva. Práve vynechanie tohto úkonu bolo dôvodom, prečo minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) riaditeľov odvolal. "Do politiky som vstupoval s ideami, ale toto je čistý hnus pre mňa. Ja mám čistú integritu človeka, ktorý sa nikdy nehanbil pozrieť ľuďom do očí. Vyprosím si tvrdenia, že som chcel na strave pre pacientov zarobiť," dodal Baláž.

Janu Kiššovú (SaS) mrzelo, že sa exriaditeľ cítil urazený. "Máme právo sa pýtať, a to robíme. Nikto netvrdí, že strava v nemocnici je hocijaká. Prečo ale nemocnica v Žiline vie obstarať stravovaciu jednotku za 5,50 eura, kým v Banskej Bystrici je to za 10,80 eura?" odkázala. "Pýtajme sa Žiliny či inej nemocnice, koľko ich stojí strava so všetkým, čo k tomu patrí. Dala do stravy nemocnica v Žiline budúcu investíciu alebo nie, dala tam aj správnu réžiu nemocnice alebo nie?" pýtal sa Baláž s tým, že v cene za jedlo v Banskej Bystrici sú aj náklady na rekonštrukciu stravovacej prevádzky.

Miroslav Beblavý (nezaradený) trval na tom, že Baláž zavádza alebo nehovorí pravdu. "Nemocnica v Banskej Bystrici má asi najdrahšie jedlo zo všetkých nemocníc. Navyše, ak štyri štátne nemocnice vyberú v prieskume trhu jednu firmu, tá zorganizuje tender, kde súťažia personálne prepojené firmy, pričom stopa vedie do Luxemburgu, je otázka, či sme slepí, ak nevidíme, čo sa tu deje. Ak ste sa na tom osobne nepodieľali, musíte povedať, kto vám dal ten pokyn, aby ste to podpísali," odkázal Balážovi.

Čislák zopakoval, že riaditelia mali zákonnú povinnosť poslať zmluvu pred podpisom na MZ, ktoré by ju následne posunulo aj na vládu. "Zákon hovorí, že za to je zodpovedný obstarávateľ. Vidím ale určitú mieru zodpovednosti aj na ministerstve. Mojou snahou preto bude aktívne vstupovať do procesu, zaviesť pravidlá a mať reálne výstupy," deklaroval.

Vedenie nemocnice považuje vyjadrenia MZ SR za nepravdivé 

Vedenie popradskej nemocnice považuje štvrtkové (11.12.) vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR týkajúce sa predraženej koncesnej zmluvy na prevádzku stravovacieho zariadenia, uverejnené v médiách, za nepravdivé. "Ide o dve nepravdivé informácie, a to, že MZ nebolo oboznámené s procesom verejného obstarávania, jediné, čo schválilo, bol zámer začať verejné obstarávanie. Druhým tvrdením bolo, že nemocnica, keďže narába s verejnými zdrojmi, sa na ňu vzťahovala povinnosť predložiť predmetnú koncesnú zmluvu na rokovanie vlády SR," priblížil riaditeľ Nemocnice Poprad, a. s., Jozef Tekáč. 

V súvislosti s prvým obvinením Tekáč okrem iného predložil aj pravidelný mesačný report pre MZ za október 2013, v ktorom vedenie nemocnice informuje o zrealizovaných verejných obstarávaniach a uzatvorení zmluvy. "Tvrdenie MZ sa teda nezakladá na pravde," konštatoval Tekáč. V súvislosti s druhým obvinením predložil stanovisko MZ z 31. januára 2011, v ktorom sa okrem iného uvádza, že "medzi subjektmi verejnej správy možno s určitosťou povedať, že Nemocnica Poprad, a. s., nie je a nehospodári s verejnými prostriedkami." Zároveň sa odvolal na nezávislý právny rozbor, ktorý konštatuje, že Nemocnica Poprad nie je subjektom verejnej správy v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách. 

"K predmetnej koncesii uvádzame, že nemocnica zabezpečuje na jej základe stravovanie už druhý rok a táto služba nemá negatívny dopad na ziskové kladné hospodárenie nemocnie. Vedenie nemocnice si kladie otázku, ako môže fungovať zdravotníctvo na Slovensku, keď náš jediný akcionár odvoláva manažment vlastnej a. s. na základe porušenia zákona, ktorý sa na a. s. nevzťahuje a nemocnica musí vynakladať obrovské úsilie na svoju obhajobu, pričom jej prioritou je starostlivosť o pacientov pri dobrom hospodárení," pýta sa Tekáč. Vedenie nemocnice chce požiadať listom premiéra SR Roberta Fica o stanovisko, či MZ SR postupuje v prípade popradskej nemocnice v súlade so zákonom. "Sme toho názoru, že veci verejné majú byť posudzované podľa odbornosti vedenia nemocnice a nemajú byť predmetom politického boja," dodal Tekáč.

Vedenie popradskej nemocnice sa zároveň obracia na Úrad pre verejné obstarávanie a parlamentný výbor pre zdravotníctvo, aby preskúmali, či manažment nemocnice postupoval pri verejnom obstarávaní v súlade s platnou legislatívou. "Ak sa preukáže, že vedenie v týchto procesoch právne pochybilo, sám odstúpim z postu riaditeľa a predsedu predstavenstva popradskej nemocnice. V prípade, že nie, bude nemocnica naďalej trvať na svojej obhajobe," zdôraznil Tekáč.

Svoje nesúhlasné stanovisko s odvolaním riaditeľa Tekáča dnes vyjadrilo aj grémium primárov a vedúcich sestier spolu so zástupcami zamestnancov v dozornej rade nemocnice. "Pod vedením riaditeľa Jozefa Tekáča prešla naša nemocnica rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou priestorového aj prístrojového vybavenia. Od roku 2007 vykazuje každoročne kladný hospodársky výsledok. Máme neustále stúpajúci počet hospitalizovaných a ambulantne vyšetrených pacientov," zdôraznila podpredsedníčka Dozornej rady Nemocnice Poprad Eva Rybáková. So svojím stanoviskom sa obrátili zamestnanci aj na premiéra, prezidenta SR, ministra zdravotníctva a všetkých členov parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Z ich iniciatívy zároveň vznikol vo štvrtok podvečer aj petičný výbor, ktorý začal so zbieraním podpisov za zotrvanie Tekáča na poste riaditeľa nemocnice, nielen medzi zamestnancami, ale aj občanmi mesta Poprad. Doposiaľ ju podpísalo niekoľko stoviek ľudí.

"Súčasné vedenie MZ SR sa nestotožňuje s názorom prezentovaným v liste z roku 2011. Opierame sa okrem iného aj o fakt, že Nemocnica Poprad, a. s., je ako subjekt zaraďovaný do súhrnnej účtovnej závierky verejnej správy SR, ktorá je dostupná aj na webovej stránke Ministerstva financií SR," uviedla na margo vyjadrení hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Šoltésová s tým, že stopercentným vlastníkom nemocnice je prostredníctvom MZ SR štát a nemocnica narába s verejnými zdrojmi, teda peniazmi občanov, ktoré platia ako odvody do zdravotných poisťovní. MZ SR schválilo len začatie procesu verejného obstarávania (VO). Nemocnica Poprad je podľa hovorkyne zodpovedná za celý proces VO v súlade s platnou legislatívou.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články