Na horách sa očakáva intenzívne sneženie, hrozí 3. stupeň | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Na horách sa očakáva intenzívne sneženie, hrozí 3. stupeň

Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.02.2014 09:51

BRATISLAVA - Na horách bolo dnes ráno zamračené s dažďom, na mnohých miestach hmlisto. Od nadmorskej výšky približne 1 600 m n. m. slabé sneženie, prípadne dážď so snehom.


Oteplenie stále trvá, teplota vzduchu sa pohybovala od -4°C (Lomnický štít) do +1°C. Vo vyšších nadmorských výškach fúkal prevažne vietor južných smerov rýchlosťou do 20 km/hod, na hrebeňoch hôr miestami prudký až búrlivý vietor s rýchlosťou v nárazoch do 65 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo v najvyšších polohách do 14 cm nového snehu.

Snehová pokrývka je stále nerovnomerne rozmiestnená. Vo vyšších polohách Tatier, najmä na svahoch so severozápadnou, severnou, severovýchodnou a východnou orientáciou sa sformovali menej stabilné snehové vankúše, dosky a preveje. Celková výška snehovej pokrývky je premenlivá a na túto ročnú dobu stále podpriemerná, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Vo vyšších nadmorských výškach Vysokých, Západných a Nízkych Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V žľaboch so severozápadnou, severnou, severovýchodnou a východnou orientáciou sa nachádzajú menej stabilné snehové dosky, vankúše a preveje z nafúkaného snehu.

Lavíny sa môžu uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení vo veľmi strmom teréne. Spontánne splazy a malé lavíny sa môžu vyskytnúť v poludňajších a skorých popoludňajších hodinách. Snehová pokrývka je veľmi nerovnomerne rozmiestnená. Počas dňa sa očakáva najmä v polohách nad 1 700 m n. m. intenzívne sneženie. Z tohto dôvodu stúpa lavínové nebezpečenstvo. V popoludňajších hodinách sa v týchto polohách vytvorí zvýšené lavínové nebezpečenstvo - 3. stupeň.

V Malej a Veľkej Fatre dosahuje výška snehovej pokrývky do 15 cm. Pre podpriemernú celkovú výšku snehovej pokrývky hrozí iba malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň. Pri predpokladanom snežení aj v týchto pohoriach stúpa lavínové nebezpečenstvo.


Nástroje k článkuFOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články