Z bývalého pivovaru Stein budú byty a kancelárie: Takto bude vyzerať! | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Z bývalého pivovaru Stein budú byty a kancelárie: Takto bude vyzerať!

New Stein, ktorý má vyrásť na mieste bývalého pivovaru Stein v Bratislave.
New Stein, ktorý má vyrásť na mieste bývalého pivovaru Stein v Bratislave.
Zdroj: SITA
15.01.2014 07:06

BRATISLAVA – Na mieste bývalého pivovaru Stein v bratislavskom Starom Meste by mali v budúcnosti postaviť byty a nebytové priestory, kancelárie i podzemné parkovisko. To všetko tu chce vybudovať fínska spoločnosť YIT Reding, ktorá do projektu investuje približne 70 miliónov eur. Infromoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti YIT Reding Milan Murcko.


Bývalý pivovar Stein bude aj po vybudovaní obytného komplexu pripomínať budova s kupolou – Kvasiareň. Tú totiž plánuje investor zachovať. „Naozajstnú historickú hodnotu má v súčasnosti len Kvasiareň a sme pripravení veľmi kultivovaným spôsobom zrekonštruovať túto budovu,“ vysvetlil plány investora Murcko. Iný názor však majú pamiatkari, podľa ktorých by mali byť chránené aj pivnice bývalého pivovaru, vodárenská veža či výrobná časť pivovaru.

New Stein, ktorý má
Zdroj: SITA

„Momentálne sme v takom jemnom rozpore s pamiatkarmi, ktorí uvažujú aj o ochrane ďalších budov,“ dodal Murcko. V akom stave sú priestory bývalého pivovaru si budú môcť pozrieť aj obyvatelia mesta. Investor plánuje priestory bývalého pivovaru Stein otvoriť pre verejnosť 8. februára.

New Stein, ktorý má
Zdroj: SITA

Staré Mesto spolu s investorom zvolali k projektu New Stein verejnú diskusiu. Obyvatelia z okolia bývalého pivovaru dnes podvečer zaplnili jedáleň v Základnej škole Vazovova. Obyvateľov najviac trápila počas diskusie doprava a parkovanie. Ako počas diskusie uviedol architekt projektu Ivan Kubík, v projekte sa počíta s približne 800 parkovacími miestami a niekoľkými vjazdmi do polyfunkčného objektu New Stein.

New Stein, ktorý má
Zdroj: SITA

Obyvatelia z okolitých domov sa však obávajú, že ich súčasné parkovacie miesta investor pri výstavbe zbúra a oni nebudú mať kde parkovať. „Je tam 64 parkovacích miest, nesiahneme ani na jedno,“ upokojoval obyvateľov architekt projektu Kubík.

New Stein, ktorý má
Zdroj: SITA

Podľa investora je projekt v súčasnosti vo fáze žiadosti o územné rozhodnutie, začatie výstavby preto odhaduje až na rok 2015. „Presnejší termín by bolo odvážne teraz povedať alebo odhadnúť,“ uviedol generálny riaditeľ Murcko. Na mieste bývalého pivovaru by malo v budúcnosti pribudnúť 350 bytov, ďalších 50 nebytových priestorov a približne 10 000 metrov štvorcových kancelárskych plôch.

V komplexe by mala byť aj materská škola, počíta sa aj s vybudovaním promenádneho chodníka či chodníka pre cyklistov. „Okrem pôrodnice a cintorína je tam všetko v dostupnosti približne 500 metrov,“ okomentoval projekt jeho architekt Kubík.

Areál bratislavského pivovaru Stein získala v júli 2013 v aukcii spoločnosť DreamField Property, ktorá spolupracuje s fínskou developerskou spoločnosťou YIT Reding. Za areál spoločnosť zaplatila 8,5 milióna eur.


Galéria

New Stein, ktorý má New Stein, ktorý má New Stein, ktorý má New Stein, ktorý má New Stein, ktorý má

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články