Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Verejnosť stojí za štrajkujúcimi učiteľmi: Súhlasí s nimi 60 percent!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
27.01.2013 11:13

BRATISLAVA - Verejnosť vlani reagovala prevažne pozitívne na požiadavky štrajkujúcich učiteľov, no k požiadavkám zdravotníkov už bola rezervovanejšia. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Barometer, ktorý v spolupráci s agentúrou FOCUS uskutočnili v dňoch 7. až 13. novembra 2012 na reprezentatívnej vzorke 1 013 respondentov.


S krokmi učiteľov, ktorí vlani štrajkovali za vyššie platy a lepšie financovanie školstva, súhlasilo 60 percent opýtaných a proti bolo 33 percent respondentov. Sedem percent sa nevedelo vyjadriť. Požiadavky zdravotníkov podporilo 48 percent respondentov, 44 percent bolo proti a osem percent sa nevedelo vyjadriť.

Rozloženie názorov v rozdielnych sociálno-demografických prostrediach bolo veľmi rovnomerné. Požiadavky učiteľov aj zdravotníkov mali lepší ohlas medzi tvorivými odbornými pracovníkmi, ako aj obyvateľmi Bratislavského a Trnavského kraja.

Tlak učiteľov na zlepšenie mzdových podmienok podporovalo 78 percent priaznivcom SDKÚ-DS, 68 percent prívržencov SaS, 64 percent ľudí z tábora OĽaNO a v radoch sympatizantov KDH a Smeru-SD mali rovnakú podporu 59 percent.

Boj lekárov a zdravotných sestier za zlepšenie platového ohodnotenia považovalo za správny 63 percent prívržencov SDKÚ-DS, 56 percent priaznivcov KDH a 49 percent ľudí z tábora Mostu-Híd. U sympatizantov ostatných strán prevažuje názor, že požiadavky zdravotníkov nie sú správne nad postojom, že postupujú správne. Za nesprávne ich považuje 51 percent priaznivcov SaS, 50 percent prívržencov Smeru-SD a 49 percent sympatizantov OĽaNO.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články