Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Opozícia kritizuje Brusel: Chceme mince Cyrila a Metoda aj s krížom a svätožiarou!

(Zdroj: NBS)

BRATISLAVA - SDKÚ-DS s veľkým údivom zaregistrovala informáciu o námietkach Európskej komisie pri stvárnení výtvarného námetu na dvojeurovú mincu, na ktorej majú byť Cyril a Metod. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre poskytli predseda poslaneckého klubu strany Ľudovít Kaník a podpredseda Jozef Mikuš.

Na základe tejto námietky by podľa SDKÚ-DS z návrhu mali byť odstránené svätožiary nad hlavami svätcov a kresťanské kríže z ich odevu. Stanovisko komisie sa odvoláva na potrebu náboženskej neutrality.

"Je pre nás absolútne nepochopiteľné, ako môže byť v Európe, ktorá nespochybniteľne stojí na kresťanských základoch, problémom zobrazenie postáv, ktoré sú súčasťou kresťanstva a sú nespochybniteľne súčasťou duchovného a kultúrneho dedičstva nielen Slovenska, ale celej Európy," píšu predstavitelia SDKÚ-DS. Strana sa preto podľa nich domnieva, že v žiadnom prípade nie je správne ustupovať takýmto neopodstatneným tlakom a výhradám. Takýto tlak považuje za zlý a škodlivý, pretože by to začalo vykoreňovanie histórie Slovenska, popierali by sme základy celej európskej civilizácie, ktorá nesporne na kresťanských základoch stojí.

"Sme presvedčení, že NBS ako autor návrhu by nemala súhlasiť s takýmito úpravami a sme presvedčení, že stojí za to viesť zásadnú debatu o tejto otázke na pôde EK a obhajovať postoj, ktorý nesúhlasí s takýmto neopodstatneným prístupom a nesprávnym interpretovaním a vykladaním princípov náboženskej neutrality," tvrdia predstavitelia SDKÚ-DS..

Podľa SDKÚ-DS by NBS mala trvať na pôvodnom výtvarnom stvárnení mince. O tejto téme preto SDKÚ-DS bude rokovať so svojimi partnermi - je totiž potrebné vyslať signál, že kresťanské základy Európy sú nespochybniteľné a sú súčasťou histórie, ku ktorej sa hlásia Európania bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie.

NBS na budúci rok vydá pamätnú obehovú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, ale na minci nebude svätožiara nad hlavami svätcov a ani kríže. V pôvodnom návrhu však nad hlavami svätcov mala byť svätožiara a na ich odeve kríže. Minca má byť vydaná v máji. Ako povedala hovorkyňa NBS Petra Pauerová, národná banka zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám.

Z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to akceptovala. Konferencia biskupov Slovenska však toto rozhodnutie prijala s hlbokým poľutovaním. V roku 2013 si pripomíname 1 150. výročie príchodu bratskej dvojice na naše územie.

KDH vyzýva NBS, aby nemenila podobizeň svätých Cyrila a Metoda

Návrh NBS zmeniť podobizeň sv. Cyrila a Metoda považuje KDH za absurdný, píše v stanovisku Ján Figeľ. Je nepochopiteľné, že NBS akceptovala pripomienky nejakého bruselského úradníka, ktorý možno nikdy ani na Slovensku nebol. Sv. Cyril a sv. Metod boli nielen vierozvestcovia, ale priniesli na Veľkú Moravu aj naše prvé písmo. Mali obrovský duchovný a kultúrny význam, ktorý formoval identitu nášho národa.

Sú spolupatrónmi Európy, preto je nepochopiteľné, že práve Brusel s tým prichádza. V roku 1985 pri púti vo Velehrade vystúpil minister kultúry ČSSR Milan Klusák a hovoril „o pánovi Cyrilovi a pánovi Metodovi“ a dav skandoval, „Svätí.“ Dnes to isté, ako komunistická moc, robí aj Brusel. Je historickým faktom, že boli predstaviteľmi Cirkvi a boli vyhlásení za svätých, čo si každoročne pripomíname národnou púťou v Nitre.

Je preto zvrátené, aby sme ich vyobrazovali inak, pretože to vyžaduje úradník z Bruselu. V Európe sme už mali jeden pokus stiahnuť kríže z verejných budov, ten však neuspel. Preto vyzývame Národnú banku Slovenska, aby sa správala ako národná a nemenila podobizeň sv. Cyrila a sv. Metoda.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu