Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Výbor odmieta, že Sokol poslal peniaze do Vatikánu

Ján SokolGaléria fotiek (1)
Ján Sokol
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Občiansky výbor za objektívne informovanie verejnosti spochybnil viaceré podozrenia audítorky, ktorá preverovala hospodárenie Trnavskej arcidiecézy a podala trestné oznámenie. Odmietajú, že by emeritný arcibiskup Ján Sokol poukázal 10 miliónov korún do Vatikánu na svoj účet, ktoré získala cirkev ako dar od Tesco Stores SR na opravu a údržbu cirkevných budov diecézy.


„My máme informácie, že nie. Ak toto audítorská firma tvrdí, že poukázal … tak proste tá audítorka klame,“ uviedol právny poradca výboru Ján Čarnogurský. Dar súvisel s predajom pozemkov za vyše 5,3 milióna britských libier spoločnosti Tesco Stores SR na bratislavských Zlatých pieskoch.

Výbor predložil novinárom niekoľko dokumentov, súvisiacich s hospodárením Trnavskej arcidiecézy, ale neprezradil, odkiaľ ich získal. Je medzi nimi napríklad darovacia zmluva medzi Tesco Stores a arcidiecézou na spomínanú sumu 10 miliónov korún a tabuľka, ako putovali peniaze za predané pozemky. Z tých sa podľa výboru zaplatila takmer 40-percentná daň a potom sa zvyšok rozdelil medzi Farnosť Rača a Arcidiecézu Trnava.

Výbor odmieta, že by tlačovú besedu zvolal na podporu emeritného arcibiskupa Sokola. „Mohlo by to vyznieť, že sme tu na obhajobu Sokola, sme tu v záujme verejnosti a jej objektívneho informovania,“ vyhlásil predseda výboru Jozef Hlinický. Novinárom dali aj deklarovaný zoznam účtov Trnavskej arcidiecézy z roku 2009, ktoré slúžili na rôzne účely. Diecéza využívala aj rôzne produkty, ktoré ponúkali banky na zvýšenie výnosov vkladov. Išlo najmä o termínované účty. „Peniaze zo všetkých termínovaných účtov sa po vypršaní termínu vrátili na účet Trnavskej arcidiecézy. Niet ani jedného prípadu, keď by sa peniaze nevrátili na účet diecézy,“ vyhlásil Hlinický.

Na tom, že arcidiecéza prispela na výstavbu Domova dôchodcov v Jacovciach občianskeho združenia Metropolitánik v období Sokolovho pôsobenia, nevidí výbor nič zlého. V projekte bol spočiatku Sokolov synovec. „Tomu synovcovi dôveroval,“ hovorí Čarnogurský. Sokolov synovec sa neskôr z projektu stiahol – Čarnogurský pripúšťa, že to mohlo byť aj pre reči, ktoré sa viedli, alebo mal Jozef Sokol inú prácu. Myslí si, že tento projekt sa rozhodol emeritný arcibiskup podporiť aj preto, že z Jacoviec pochádza.

Členovia výboru prezentovali, že peniaze, ktoré arcidiecéza poskytla, pochádzali z dedičstva bezdetného páru amerických Slovákov. Ten poručil po smrti svoj majetok Katolíckej cirkvi, konkrétne trom cirkevným inštitúciám. Jednou z nich je Trnavská arcidiecéza, ďalšie dve sú zahraničné. Podľa amerického práva z majetku poručiteľov bol vytvorený fond, s ktorým hospodária ustanovené osoby a každoročne jednu tretinu z výnosu fondu poverené osoby poukazujú Trnavskej arcidiecéze.

„Peniaze prichádzajú každoročne na riadny účet Trnavskej arcidiecézy. Arcidiecéza s peniazmi hospodári podľa svojich vnútorných pravidiel,“ povedal Hlinický. Výbor nezverejnil zmluvu, resp. testament, ktorý by to potvrdzoval. Podľa Čarnogurského slov sa nachádza v USA. Čarnogurského syn Ján zastupuje Sokola v mediálnom spore s týždenníkom .týždeň. Čarnogurský st. v tom nevidí konflikt záujmov.


Najčítanejšie články