Bustu Ďurčanského v Rajci zahalili do toaletného papiera | Topky.sk

Nedeľa, 16. december 2018. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Bustu Ďurčanského v Rajci zahalili do toaletného papiera

Aktivisti Občianskej Charty 2010 na námestí SNP v Rajci
Aktivisti Občianskej Charty 2010 na námestí SNP v Rajci
Zdroj: TASR
29.08.2011 17:00

RAJEC – Bustu Ferdinanda Ďurčanského na Námestí Slovenského národného povstania (SNP) v Rajci dnes zahalili do toaletného papiera aktivisti Občianskej Charty 2010 po tom, ako položili kvety k Pamätníku SNP na námestí.


 Inštalácia sochy napĺňa podľa Eduarda Chmelára z Občianskej Charty 2010 skutkovú podstatu zákazu propagácie hnutí vedúcich k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd. „Tým skôr, že toto mesto odmieta uznať základné fakty o živote Ferdinanda Ďurčanského. Ďurčanský nebol len človek, ktorý si želá štátnu samostatnosť. Bol iniciátorom najtvrdších antisemitských zákonov. Iniciátor arizácie. Toto bol človek, ktorý 1. septembra 1944 predniesol z vlastnej iniciatívy v Slovenskom rozhlase nenávistný prejav proti povstalcom, kde vyslovil podporu nacistickej okupácii. Tento človek bol právoplatne odsúdený na trest smrti ako vojnový zločinec a tento rozsudok nikto nikdy nezrušil,“ povedal Chmelár.

„Pýtame sa, či je v poriadku, ak Slovensko si dnes pripomína najvýznamnejší štátny sviatok SNP a na Slovensku dosiaľ nestojí žiadna socha vodcov povstania generálov Goliana a Viesta. Ale množia sa tu sochy a busty fašistických pohlavárov. Či už socha Jozefa Tisa v Čakajovciach, či táto busta, či pamätné tabule v Bánovciach nad Bebravou, v Bytči a inde. Myslíme si, že toto nie je v poriadku. Ak je štát a legislatíva na to krátky, tak to najmenej, čo môžeme urobiť, je vyjadrenie občianskeho protestu v medziach zákona, na čo máme právo,“ skonštatoval Chmelár.

Občiansky aktivista z Rajca Miroslav Bellan uviedol, že busta Ďurčanského by nemala byť zabalená, ale zložená z podstavca. „V podstate táto aktivita nie je mojou aktivitou, takže mi neprináleží ju komentovať. Ale v každom prípade, Ďurčanský na námestie nepatrí,“ dodal Bellan.

Bustu F. Ďurčanského osadili na Námestí SNP v Rajci 10. júna 2011. Uznesenie Mestského zastupiteľstva (MZ) o inštalovaní busty z roku 2009 potvrdili mestskí poslanci na zasadnutí vo štvrtok 9. júna 2011.


Galéria

Aktivisti Občianskej Charty 2010 Aktivisti Občianskej Charty 2010 Polícia organizátorov akcie legitimovala Aktivisti Občianskej Charty 2010 Polícia organizátorov akcie legitimovala

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články