Veľkí vkladatelia v cyperských bankách stratia 8,3 mld. eur | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Veľkí vkladatelia v cyperských bankách stratia 8,3 mld. eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
15.04.2013 19:45

BERLÍN - Veľkí vkladatelia, ktorí majú svoje peniaze v dvoch najväčších cyperských bankách, čelia tomu, že spoločne stratia financie do sumy 8,3 mld. eur v dôsledku reštrukturalizácie týchto finančných ústavov. Vyplýva to z dokumentu Európskej komisie (EK). Strata veľkých vkladateľov je časťou odhadovaného príspevku investorov v celkovej sume 10,6 mld. eur k reštrukturalizácii bankového sektoru Cypru.


Stredomorská ostrovná krajina zatvorí banku Laiki, ktorá je druhá najväčšia na Cypre, a zreštrukturalizuje svoju najväčšiu peňažnú inštitúciu Bank of Cyprus. Je to podmienkou zahraničnej núdzovej pomoci v sume 10 mld. eur, bez ktorej by krajina nemohla splácať svoje dlhy.

Nikózia a zahraniční poskytovatelia núdzových úverov rozhodli, že majitelia vkladov vyšších ako 100 tis. eur v bankách Laiki a Bank of Cyprus o časť svojich peňazí prídu a prispejú nimi na rekapitalizáciu oboch inštitúcií spoločne s majiteľmi akcií a dlhopisov. Vklady do sumy 100 tis. eur sú garantované.

Európska komisia uviedla, že finančné potreby Cypru v období od druhého štvrťroka tohto roka po prvý kvartál 2016 budú v objeme 23 mld. eur. Z toho potreby v sume 13 mld. eur pokryje samotný Cyprus. To znamená, že čisté finančné potreby krajiny sú 10 mld. eur. Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) Cypru poskytne 9 mld. eur a Medzinárodný menový fond (MMF) 1 mld. eur.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články