Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Agentúra Moody's zhoršila výhľad EÚ zo stabilného na negatívny

Ilustračné foto
Ilustračné foto

SYDNEY - Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v pondelok potvrdila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Európskej únie, výhľad spoločenstva však zhoršila zo stabilného na negatívny. Znamená to, že únia môže stratiť svoj najvyšší rating na stupni Aaa.

 

Takýto krok by mohol nasledovať v prípade zníženia ratingov Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Holandska, teda krajín, ktoré sú najväčšími prispievateľmi do rozpočtu európskej dvadsaťsedmičky.

"Negatívny výhľad dlhodobých ratingov EÚ odráža negatívny výhľad ratingov na stupni Aaa ... Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie a Holandska, ktoré spoločne zodpovedajú za zhruba 45 % rozpočtových príjmov EÚ," konštatuje agentúra. 

Agentúra Moody’s v júli zhoršila výhľad ratingov Nemecka, Holandska a Luxemburska, čo zdôvodnila obavami z negatívnych dopadov dlhovej krízy na krajiny s najvyšším ratingom. Výhľad ratingov Francúzska a Veľkej Británie je tiež negatívny. Zhoršený výhľad EÚ zvyšuje tlak na Európsku centrálnu banku, aby na svojom štvrtkovom zasadnutí zverejnila podrobnosti o pláne kupovania dlhopisov, ktorý má vysoko zadlženým krajinám spoločenstva znížiť nálady na pôžičky.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu