Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Vedci vyvinuli novú, netypickú zbraň proti šíreniu KORONAVÍRUSU: Nálož sa znižuje až o 95 percent!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
25.11.2021 10:32

WASHINGTON - V boji proti pandémii covidu-19 môže pomôcť aj experimentálna žuvačka, ktorú vyvinuli vedci v USA. Žuvačka obsahuje kópie enzýmu ACE2, ktorý funguje ako receptor vírusu na povrchu ľudských buniek a dokáže tak významne znížiť množstvo vírusu v slinách. Infikovaný človek, ktorý by žul takúto žuvačku, by nakazil oveľa menej ľudí, napísala agentúra Reuters.


Výsledky experimentu odborníci z univerzity v Pensylvánii zverejnili v časopise Molecular Therapy. Vo svojej štúdii uvádzajú, že v laboratórnych podmienkach skúmali množstvo vírusu v slinách a pozorovali, ako sa znižuje pri použití žuvačky. Podľa nich sa vírusová nálož pri žuvaní enzýmovej žuvačky môže znížiť až o 95 percent. 

Dajte si žuvačku po
Zdroj: thinkstock.com

Žuvačka má chuť a konzistenciu podobnú tým klasickým a dá sa roky bezpečne skladovať pri izbových teplotách. Podľa autorov výskumu sa žuvaním enzýmy nepoškodia. Zníženie vírusovej nálože v slinách môže pomôcť pri spomalení šírenia nákazy, pretože koronavírus sa často prenáša pri rozprávaní, kašľaní alebo kýchaní.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto Dajte si žuvačku po

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články