Streda, 1. december 2021. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

VIDEO Nečakaný objav na severovýchode USA: Takéto zviera ste ešte nevideli

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.10.2021 17:30

BOSTON - Má dve hlavy, dva páry predných končatín a dostala meno Mary-Kate a Ashley. Reč je o mláďati korytnačky so vzácnou mutáciou, ktoré nedávno skončilo vo veterinárnej klinike neďaleko amerického mesta Boston. Podľa personálu sa zvieraťu zatiaľ darí dobre a aj napriek špecifickej telesnej konštitúcii dokáže plávať, napísal na svojom webe denník Boston Globe.


"Nič také sme nikdy nevideli," povedala šéfka kliniky New England Wildlife Center Katrina Bergmanová o exemplári korytnačky diamantovej, o ktorý sa jej tím stará od 22. septembra. Dvojhlavé mláďa pochádza z neďalekého chráneného hniezdiska v lokalite Barnstable. 

VIDEO Nečakaný objav na
Zdroj: SITA/AP/Steve Heaslip/Cape Cod Times

Je na tom podobne ako siamské dvojčatá

Na každej strane tela má tri nohy a veterinári po bližšom skúmaní zistili, že je na tom podobne ako siamské dvojčatá, čiže niektoré časti tela sú zdieľané a iné fungujú nezávisle. V prípade korytnačky pomenovanej po známych herečkách - dvojičkách Olsenových röntgenové snímky odhalili dve chrbtice, ktoré sú spojené až na spodnom konci, ako aj dva oddelené tráviace trakty. 

Personál v New England Wildlife Center mal pôvodne obavy, či bude Mary-Kate a Ashley schopná prijímať potravu, podľa Bergmanovej ale naberá hmotnosť a narástla do dĺžky necelých ôsmich centimetrov. Nepotvrdila sa ani teória, že pri pohybe vo vode bude jedna strana tela dominantná a utopí tú druhú. "Šokovalo nás, že každá hlava ovládala tri nohy a že boli schopné plávať spoločne," povedala Bergmanová, podľa ktorej sa dve hlavy tiež spoločne nadychovali. 

VIDEO Nečakaný objav na
Zdroj: profimedia.sk

Mutácie korytnačiek sú zriedkavé

Podobné mutácie korytnačiek sú zriedkavé, médiá však v posledných rokoch zdokumentovali niekoľko takýchto prípadov. Napríklad v roku 2014 sa dvojhlavá korytnačka vyliahla na farme v štáte Arkansas. Čo sa týka Mary-Kate a Ashley, jej budúcnosť je neistá. Skorý návrat do prírody je nepravdepodobný, korytnačka tak ešte nejaký čas strávi v starostlivosti veterinárnej kliniky.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/CBS Boston

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články