Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

FOTO Desať bizarných faktov o MÄSE: Tomu siedmemu nebudete chcieť veriť!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Keď sa povie mäso alebo mäsový výrobok, iba málokomu tieto slová vyvolajú úsmev na tvári. A predsa. Aj s mäsom sa spájajú vtipné fakty, historky či nečakané súvislosti. Tie najzaujímavejšie pre vás zozbieral portál masodomov.sk.

1. Vedeli ste, že v manuáloch pre vyjednávačov s teroristami existuje stratégia vyjednávania o rukojemníkoch s názvom Bringing Home the Bacon (nosenie slaniny domov)? Vyjednávači opekajú slaninu neďaleko rukojemníkov, aby mohli cítiť jej vôňu, ktorá u nich vzbudzuje pocit hladu. Vďaka tomu sú potom ochotnejší vyjednávať. 

2. Johna Younga, niekdajšieho pilota amerického raketoplánu Gemini 3, museli po absolvovaní letu pokarhať, pretože na palubu vesmírnej rakety prepašoval sendvič s hovädzím mäsom. 

FOTO Desať bizarných faktov
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: profimedia.sk)

3.  Ernest Hemingway bol nielen výborný spisovateľ, ale aj fantastický kuchár. Bol známy svojimi na panvici pečenými hamburgermi a pstruhmi obaľovanými v slanine. 

4. Najväčší a zároveň najťažší komerčne predávaný steak ponúka reštaurácia The Kestrel Inn v meste Hatton vo Veľkej Británii. Ide o rumpsteak, ktorý váži 200 uncí, čo je približne 5,66 kg.

5. Najdlhší odkrojený plátok mäsa meral 30 metrov a 11 centimetrov. Odkrojiť ho sa podarilo Španielovi Franciscovi  Alonsovi na Deň Guinnessových rekordov 15. novembra 2012 v španielskom meste Puerto de la Cruz.

6. Najväčšia varená šunka na svete vážila  82,95 kg. Vyrobila ju spoločnosť Fratelli Beretta z talianskej Vicenzi 18. septembra 2010.

7.  Najdlhšiu klobásu na svete vyrobili 1. decembra 2014 v rumunskom meste Ploiesti. Merala neuveriteľných 62,75 km.

8. Najdrahším druhom mäsa je hovädzie mäso japonského plemena Wagyu. Toto mäso je extrémne prerastené vnútrosvalovým tukom. Priemerná cena sa bežne pohybuje okolo 200 až 300 eur za kilogram, ale pri výnimočných kúskoch sa cena môže vyšplhať až k tisíc eur za kilo. 

9. Titul najťažšieho býka na svete drží Fetard, býk plemena Rouge des Pres. Na parížskej poľnohospodárskej výstave v roku 2016 mu navážili hmotnosť 1950 kg.

10. Slanina bola prvým jedlom, ktoré človek jedol na Mesiaci. Pochutnali si na nej kozmonauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin 20. júla 1969. Bola to síce iba sušená a mrazená slanina v tvare kociek, ale  toto prvenstvo už slanine nikto nevezme.

Viac o téme: RekordMäso
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu