Štvrtok, 21. október 2021. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

KORONAVÍRUS Európska lieková agentúra upozorňuje na závažný možný vedľajší účinok jednej vakcíny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin
15.08.2021 08:22

AMSTERDAM - Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej agentúry pre lieky (EMA) odporučil zaradiť imunitnú trombocytopéniu medzi možné vedľajšie účinky vakcíny Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. EMA o tom informovala ešte minulý týždeň na svojej internetovej stránke.


Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu po niektorých vakcínach spôsobiť vznik zrazenín!

PRAC odporučil pridať medzi informácie priložené k výrobku varovanie, aby boli na tento vedľajší účinok upozornení zdravotnícki pracovníci a ľudia, ktorí sa touto vakcínou očkujú. Výbor okrem toho odporučil aktualizáciu plánu riadenia rizika vakcíny Janssen s cieľom preklasifikovať "trombocytopéniu" z dôležitého potenciálneho rizika na dôležité identifikované riziko. 

Vakcína od Johnson &
Zdroj: SITA/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP

Imunitná trombocytopénia je stav, pri ktorom imunitný systém omylom útočí a ničí krvné bunky nazývané krvné doštičky, ktoré sú potrebné na normálne zrážanie krvi. PRAC taktiež dospel k záveru, že prípady závratov a hučania v ušiach (zvonenie alebo iné zvuky v jednom alebo oboch ušiach) súvisia s podaním očkovacej látky Janssen.


Galéria

Ilustračné foto Vakcína od Johnson &

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články