Utorok, 28. september 2021. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu po niektorých vakcínach spôsobiť vznik zrazenín!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
04.08.2021 08:33

HAMILTON - Niektoré covidové vakcíny sú spájané s nebezpečnými, ale mimoriadne vzácnymi krvnými zrazeninami. Najnovšia štúdia odhalila podrobnosti o tom, ako sa tieto zrazeniny tvoria. Zdravotníci aj napriek možným komplikáciám apelujú na ľudí, aby sa dali očkovať.


Protilátky vyvolané očkovaním proti covidu-19 sa viažu na proteín podieľajúci sa na zrážaní krvi na podobnom mieste ako antikoagulačné liečivo heparín, čo podnecuje krvné doštičky k vytváraniu krvných zrazenín, uviedli vedci v časopise Nature 7. júla. 

Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu
Zdroj: Getty Images

Vedeli, že covidové vakcíny vyvinuté spoločnosťami Johnson & Johnson a AstraZeneca môžu vo vzácnych prípadoch spôsobiť, že telo vytvorí protilátky, ktoré sa naviažu na proteín nazývaný doštičkový faktor 4 alebo PF4. Ten následne spôsobuje, že krvné doštičky vytvárajú zrazeniny. Očkovaním indukovaný stav je podobný tomu, čo sa stane s heparínom, "riedidlom krvi". Keď sa heparín viaže na proteín, imunitný systém niektorých ľudí zaútočí na viazané molekuly, čo je kontraintuitívny stav nazývaný trombocytopénia vyvolaná heparínom. Tento stav je tiež charakterizovaný zrážaním. 

Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu
Zdroj: pixabay.com

Aj vzhľadom na tieto podobnosti nebolo stále jasné, či protilátky vyvolané liečbou heparínom alebo covidovými vakcínami používajú rovnaký mechanizmus na zrážanie krvných doštičiek. Angela Huynhová, imunologička krvných doštičiek na McMaster University v kanadskom Hamiltone a jej kolegovia analyzovali protilátky rozpoznávajúce PF4 od desiatich pacientov s trombocytopéniou indukovanou heparínom a od piatich pacientov so zrazeninami indukovanými covidovou vakcínou. Ide o stav nazývaný vakcínou indukovaná imunitná trombotická trombocytopénia, alebo VITT. 

Vedci porovnávali riziko vzniku krvných zrazenín pri COVID-19 a vakcínach: Šokujúce odhalenie

Imunitné proteíny od pacientov s VITT sú prichytené na podobnom mieste na PF4 ako heparín, čo naznačuje, že covidové vakcíny spôsobujú zrážanie krvi podobným spôsobom. Vedieť, ako môžu zrazeniny vyzerať, môže pomôcť pri ich liečbe. Predstavitelia verejného zdravotníctva však aj naďalej tvrdia, že prínos očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 výrazne prevažuje nad rizikami zriedkavého stavu zrážania krvi. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články