Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Najnovšia štúdia odhalila desivú realitu: Životné funkcie planéty sú ohrozené!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Autori novej štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise BioScience, varujú, že v mnohých ohľadoch sa svet blíži ku kritickému bodu klimatických zmien alebo už tento bod prekročil. Vedci sa zamerali na 31 kľúčových indikátorov, ktoré nazvali životnými funkciami planéty, a u zhruba polovice z nich vrátane koncentrácie skleníkových plynov, otepľovaní oceánov či ubúdaní ľadovej plochy zaznamenali rekordné zhoršenie.

"Pribúda dôkazov o tom, že sa blížime k bodom zvratu spájanými s dôležitými časťami systému našej planéty, alebo že sme už za ne zašli," uviedol podľa denníka The Guardian William Ripple, ekológ z Oregonskej štátnej univerzity a spoluautor štúdie. Podľa neho pandémia covidu ukázala, že ani obrovské obmedzenie dopravy a spotreby zďaleka k obnove Zeme nestačí. Sú tak potrebné systémové zmeny. 

Ulice v Aténach zostanú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Experti napríklad upozornili, že ľadovce sa topia o 31 percent rýchlejšie než pred pätnástimi rokmi, odlesnenie v Amazónii bolo vlani rekordné alebo že emisie skleníkových plynov dosahujú tento rok doposiaľ nevídané množstvo. Konkrétne v apríli nameralo observatórium Mauna Loa na Havajských ostrovoch najvyššie množstvo CO2 v atmosfére v histórii. Päť najteplejších rokov za celú históriu merania bolo zaznamenaných od roku 2015. 

Najnovšia štúdia odhalila desivú
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

"Tvárou v tvár dôkazom, že sa blížime z hľadiska klímy k bodom zlomu, musíme konať a bezodkladne prijať opatrenia pre dekarbonizáciu ekonomiky a začať obnovovať prírodu skôr, než ju ničiť," vyhlásil Tim Lenton, spoluautor štúdie z britskej Exeterskej univerzity. Vedci, ktorí sa podieľali na výskume, vyzvali na rýchle a radikálne kroky. Podľa nich je potrebné napríklad bezodkladne upustiť od používania fosílnych palív, znížiť znečistenie, obnoviť ekosystémy a preferovať rastlinnú stravu. 

Viac o téme: Klimatické zmenyZemSkleníkové plyny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu