Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Zaznamenali ste u seba po očkovaní takúto reakciu? Možno ste prekonali COVID-19 a ani ste to netušili!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Hauke-Christian Dittrich/Pool via AP
15.05.2021 18:51

SAN DIEGO - Za posledný rok sme sa presvedčili o tom, že COVID-19 môže pôsobiť na každého inak. Zatiaľ čo u niektorých sa objavujú závažné príznaky, iní nimi netrpia vôbec. V skutočnosti existuje šanca, že ste chorobu prekonali bez vášho vedomia. Podľa nového výskumu to dokáže odhaliť jedna reakcia po očkovaní.


Vedci z kalifornského Scripps Research Translational Institute skúmali fyziologické reakcie na covidové vakcíny a 4. mája zverejnili predbežnú verziu svojej štúdie. V rámci nej zhromaždili údaje od viac ako 4000 Američanov pomocou mobilnej aplikácie, ktorá získavala správy o fyziologických aktivitách z inteligentných hodiniek. Takto zistili, že u niektorých ľudí sa ako reakcia na vakcínu vyskytla zvýšená srdcová frekvencia. V prípade dávky od Pfizeru alebo Moderny sa zvýšila o ďalšieho 1,5 tepu za minútu (BPM). 

Zaznamenali ste u seba
Zdroj: gettyimages.com

Zaujímavé je najmä to, že tí, ktorí boli predtým infikovaní covidom-19, mali vyššiu srdcovú frekvenciu ako tí, ktorí toto ochorenie neprekonali. Podľa výsledkov výskumu ľudia, ktorí boli predtým infikovaní, zaznamenali zvýšenie srdcovej frekvencie o viac ako 1,5 BPM po prvej dávke medzi prvým a piatym dňom po očkovaní. Avšak tí, ktorí predtým neboli infikovaní, zaznamenali po prvej dávke zvýšenie iba o menej ako 0,5 BPM v rovnakom časovom rámci. Pokiaľ ide o druhú dávku, u osôb, ktoré nákazu prekonali, aj u tých, ktorí nikdy infikovaní neboli, došlo medzi prvým a piatym dňom po očkovaní k zvýšeniu o viac ako 1,5 BPM. 

Ako dlho trvá ochrana pred KORONAVÍRUSOM po očkovaní? Tieto dve vakcíny majú pozoruhodné výsledky

Výskumníci ďalej informovali, že odhalili významnejšie zmeny srdcového rytmu u tých, ktorí dostali vakcínu Moderna po obidvoch dávkach. Po prvej dávke išlo o zvýšenie srdcovej frekvencie o viac ako 0,5 BPM, zatiaľ čo u príjemcov Pfizeru došlo k zvýšeniu o menej ako 0,5 BPM. Pri druhej dávke sa u obidvoch skupín zvýšila srdcová frekvencia, pričom ľudia zaočkovaní Modernou zaznamenali priemerné zvýšenie o viac ako dva BPM, zatiaľ čo ľudia očkovaní Pfizerom mali priemerné zvýšenie o viac ako jedno BPM. 

Zaznamenali ste u seba
Zdroj: SITA/AP Photo/Ted S. Warren, File

Podľa štúdie väčšina ľudí očkovaných spomínanými vakcínami zaznamenala zvýšenie pokojovej srdcovej frekvencie v priebehu dvoch dní po očkovaní. Vedci zistili, že zmeny v pokojovom srdcovom rytme vrcholili druhý deň po očkovaní, ale pretrvávali aj niekoľko dní. Pri prvej dávke sa srdcové frekvencie účastníkov normalizovali na štvrtý deň po vakcinácii, pri druhej dávke sa ich srdcová frekvencia vrátila k normálu až šiesty deň po vakcinácii.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články