°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

Zemetrasenie v Chorvátsku odhalilo, čo ľudia doma ukrývali: Nečakané objavy na povalách a pivniciach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo
27.01.2021 19:27

ZÁHREB - Silné zemetrasenie v strednej časti Chorvátska, ktoré si koncom decembra vyžiadalo sedem obetí, spôsobilo veľké škody na obytných budovách. Zároveň ale odhalilo veľké množstvo výzbroje, ktorá od vojny v 90. rokoch v krajine zostáva medzi ľuďmi. Informovala o tom miestna televízia HRT.


Podľa vládnych údajov v Sisacko-moslavinskej župe, ktorá leží juhovýchodne od Záhrebu a bola zemetrasením najviac postihnutá, je teraz registrovaných vyše 34 000 poškodených bytových objektov. Z nich doteraz preskúmali zhruba 21 000. Župné úrady uvádzajú, že takmer tri tisíce bytových jednotiek je neobývateľných. Časť obyvateľov je stále bez ubytovania. 

Zemetrasenie v Chorvátsku odhalilo,
Zdroj: TASR/AP

Zemetrasenie v Chorvátsku odhalilo,
Zdroj: SITA/AP Photo

V prvých dňoch po zemetrasení sa z domov a bytov vynášali najdôležitejšie veci, nábytok a drahé veci. Podľa polície bolo tiež zhromaždených mnoho zbraní. Zo záberov HRT je zjavné, že ide o najrôznejšie strelné zbrane, vrátane desiatok loveckých i útočných pušiek, strelivo a muníciu ako ručné či mínometné granáty. Vidieť je aj guľomet a ručný raketomet. Policajný hovorca informoval, že zbrane sa našli všelikde, hlavne na povalách a v pivniciach. 

Zemetrasenie v Chorvátsku odhalilo,
Zdroj: SITA/AP Photo

Rozpad bývalej Juhoslávie, pri ktorom Chorvátsko vyhlásilo v júni 1991 nezávislosť, sprevádzalo niekoľko vojnových konfliktov. V Chorvátsku sa nepokoje vypukli už v roku 1991, kedy vedenie chorvátskych Srbov pomocou Belehradu ovládanej juhoslovanskej armády vyhlásilo jednostranne v oblasti Krajiny samostatný útvar. Vojna sa skončila v lete 1995 úplným víťazstvomo chorvátskych ozbrojených síl. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články