Švajčiarske ľadovce sa za posledných päť rokov zmenšili o desatinu | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Švajčiarske ľadovce sa za posledných päť rokov zmenšili o desatinu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.10.2019 12:34

ŽENEVA - Švajčiarske ľadovce prišli v posledných piatich rokoch o desať percent svojho objemu, upozornila minulý utorok švajčiarska akadémia prírodných vied. Autori novej štúdie monitorovali dvadsať alpských ľadovcov a namerané hodnoty nemajú v posledných sto rokoch obdobu.


Intenzita topenia dosiahla v posledných rokoch kvôli niekoľkým vlnám horúčav "rekordnú úroveň", uvádzajú švajčiarskí experti na kryosféru. Pritom tomu predchádzala zima bohatá na snehové zrážky a veľmi studený mesiac január. Opakoval sa však scenár z predchádzajúceho roka a ani nadpriemerná jarná vrstva snehu nedokázala kompenzovať mimoriadne teplé letné mesiace.

Počas dvoch sparných týždňov na konci júna a júla sa zo švajčiarskych ľadovcov roztopili masy snehu a ľadu zodpovedajúce národnej ročnej spotrebe pitnej vody v alpskej konfederácii. Topenie pokračovalo až do začiatku minulého mesiaca, za posledných dvanásť mesiacov tak švajčiarske ľadovce prišli približne o dve percentá objemu. V súčte posledných piatich rokov presiahol úbytok desať percent a bol teda najvýraznejší za viac ako sto rokov týchto meraní. 

Švajčiarske ľadovce sa za
Zdroj: Getty Images

Podľa minuloročných údajov akadémie vied vo švajčiarskych Alpách leží približne 1500 ľadovcov. Vysoká škola technická v Zürichu nedávno uviedla, že alpským ľadovcom hrozí do konca storočia viac ako 90-percentný úbytok objemu, ak nedôjde k obmedzeniu emisií skleníkových plynov, ktoré stoja za otepľovaním svetovej klímy. Vo Švajčiarsku sa podľa vedcov od roku 1850 úplne roztopilo viac ako 500 ľadovcov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články