°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Prelomový výskum: Tieto pohyby majú na naše myslenie prekvapivý efekt

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.10.2019 13:27

NEW YORK - Keď sa rozhodnete preskúmať akúkoľvek kanceláriu, spozorujete šťukanie pier o stôl, nervózne poklepávanie nohou o podlahu či ľudí hrajúcich sa s vlasmi. Vedci zistili, že podobné správanie sa prejavuje aj u myší. Dochádza k nemu v momente, keď sa musia sústrediť.


"Zdanlivo zbytočné pohyby, medzi ktoré patrí hranie sa s perom alebo nekoordinovaný pohyb nohami majú hlboký a rozšírený vplyv na mozgovú aktivitu myší," uviedla neurovedkyňa Anne Churchlandová z newyorského laboratória Cold Spring Harbor.

Dvadsať šialených faktov zo života, o ktorých ste zaručene netušili: Už ten tretí vás šokuje!

Vedci zatiaľ netušia, čo táto mozgová aktivita znamená, ale jednou z možností je, že pohyby tela môžu skutočne ovplyvňovať myslenie. Vycvičili niekoľko myší na to, aby olízali trysku, z ktorej sa objaví záblesk svetla alebo sa svetlo úplne rozsvieti. Pri plnení úlohy myši čakali na signál. Keď sa sústredili na svoju prácu, výskumníci použili niekoľko metód na sledovanie správania mozgových buniek hlodavcov. Videokamery a senzory pod myšami neustále zaznamenávali ich pohyby. Vedci zistili, že myši krútili nosmi, švihali fúzami a prepletali zadnými labkami, pričom sa neustále sústredili.

Prelomový výskum: Tieto pohyby
Zdroj: Getty Images

To všetko sa objavilo aj v zázname aktivity ich mozgových buniek. Experti píšu, že tieto pohyby odrážajú neznáme priority zvierat. Jednou z možností je, že pohyby tela môžu úzko súvisieť s procesom myslenia.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články