FOTO Lydii (41) lekári neskoro určili správnu diagnózu: Prišla kvôli tomu o tri končatiny | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

FOTO Lydii (41) lekári neskoro určili správnu diagnózu: Prišla kvôli tomu o tri končatiny

Zdroj: GoFundMe
13.05.2019 15:31

PAPWORTH - Štyridsaťjedenročnej Lydii Galballyovej lekári dlho tvrdili, že spúšťačom jej zdravotných problémov je astma. Až keď opakované respiračné ochorenia vyústili do septického šoku, začali konať a liečiť jej skutočnú diagnózu. Matka dvoch maloletých detí síce prežila, ale prišla o takmer všetky končatiny.


Zložité obdobie prežíva Angličanka Lydia, ktorá sa momentálne zotavuje po amputácii oboch nôh a jednej ruky. Jej problémy sa začali minulý rok, keď dovtedy zdravá a aktívna žena prekonala sériu pľúcnych infekcií. Lekár pripisoval všetky problémy nastupujúcej astme, na ktorú ju liečil. Lenže stav pacientky sa napriek tomu neustále zhoršoval. Až neskôr sa zistilo, že nejde o astmu, ale o tuberkulózu. Správnu diagnózu stanovili až po tom, ako Lydia doma skolabovala a po prevoze do nemocnice upadla na jedenásť dní do kómy. 

FOTO Lydii (41) lekári
Zdroj: Facebook/Lydia Galbally

"Lekári až vtedy zistili, že v jej tele nastupujú príznaky suchej gangrény na oboch chodidlách, rukách a špičke nosa, ktoré náhle sčerneli," spomína na ťažké chvíle manžel Dan. Počas prvého týždňa sa vraj väčšina manželkinej tváre zmenila na strakatú modrú a čiernu machuľu. Životné funkcie jej zabezpečovala iba mimotelová membránová oxygenácia krvi (ECMO). Ide o spôsob, ktorý dokázal udržať dýchanie a krvný obeh pacientky aj napriek zlyhávaniu vnútorných orgánov. 

FOTO Lydii (41) lekári
Zdroj: GoFundMe

Oneskorená liečba si však vyžiadala krutú daň a Lydia zostala bez troch končatín. Neliečená tuberkulóza totiž v tele prerástla do septického šoku, ktorý vzniká pri nedostatočnom krvnom obehu. "Nakoniec prišla o obidve nohy pod kolenom, amputovali jej aj pravú ruku od zápästia a prsty na ľavej ruky. Za posledných sedem týždňov podstúpila päť zložitých operácií," pokračuje Dan. Svojej žene sa teraz snaží zohnať finančné prostriedky na protetické náhrady a pomáha jej vrátiť sa do aktívneho života. Doteraz sa mu podarilo vyzbierať viac ako 82 000 libier (viac ako 95 000 eur). 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články