FOTO Grécki archeológovia jasajú: Ak sa potvrdí pravosť ich objavu, bude to senzácia | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

FOTO Grécki archeológovia jasajú: Ak sa potvrdí pravosť ich objavu, bude to senzácia

Tabuľka s textom Odysey
Tabuľka s textom Odysey
Zdroj: profimedia.sk
12.07.2018 08:48

ATÉNY - Gréckym archeológom sa podarilo objaviť zrejme najstarší zápis Homérovho eposu Odysea. Na juhu Grécka vedci odkryli starovekú hlinenú tabuľku s trinástimi veršami tohto literárneho diela. Artefakt pochádza z tretieho storočia, z doby rímskej, oznámil v pondelok grécky rezort kultúry.


Extrakt popisuje návrat Odysea na jeho domovský ostrov Ithaka. Tabuľku objavili po troch rokoch vykopávok, ktoré realizovali grécki archeológovia v spolupráci s nemeckými kolegami. Tabuľku našli blízko ruín Diovho chrámu v bývalom meste Olympia na západe Peloponézskeho polostrova. Presné datovanie nálezu ešte potvrdí ďalší výskum. 

FOTO Grécki archeológovia jasajú:
Zdroj: profimedia.sk

"Ak sa to potvrdí, objavená tabuľka bude najstarším písomným záznamom Homérovho diela," uviedlo vo vyhlásení grécke ministerstvo kultúry. Odysea je všeobecne považovaná za základné dielo západnej literatúry. Epos, ktorý má približne 12 000 veršov, rozpráva príbeh o Odyseovi, ktorý strávi desať rokov na ceste domov po páde Tróje. 

FOTO Grécki archeológovia jasajú:
Zdroj: profimedia.sk

Homér napísal tento epos v ôsmom storočí p.n.l. Predtým, ako boli zhotovené jeho prvé písomné záznamy, sa Odysea stáročia odovzdávala ústnou tradíciou. Počas kresťanskej epochy bola Odysea prepísaná na pergamen, z ktorého sa v Egypte našli iba časti.


Galéria

Tabuľka s textom Odysey

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články