Fatálny omyl zameriavačov: Omylom zničené mesto a psychiatrická liečebňa | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Fatálny omyl zameriavačov: Omylom zničené mesto a psychiatrická liečebňa

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Sita, Profimedia.sk
17.04.2018 20:34

DOBŘANY - Spojenecké nálety na Nemcami okupovanú Európu prinášali počas druhej svetovej vojny nielen oslabenie nepriateľa a nádej na jeho porážku, ale aj utrpenie civilistov. Okrem vojensky dôležitých objektov totiž bomby často zasahovali aj civilné domy a zariadenia. Jedným z takýchto tragických omylov bolo bombardovanie mesta Dobřany v Plzenskom kraji v noci zo 16. na 17. apríla 1943, ktoré si vyžiadalo asi dvesto obetí.


Za neúspechom z apríla 1943 bol omyl zameriavačov, ktorí nasmerovali bombardéry na Dobřany ležiace asi desať kilometrov južne od Plzne. Na mestečko s rozľahlým komplexom psychiatrickej liečebne, ktoré bolo po okupácii v roku 1939 premenované na Wiesengrund, dopadlo viac ako 600 ton bômb. Zahynulo sto pacientov ústavu, 60 nemeckých vojakov a 35 civilistov. Zo zhruba 750 domov zostalo bez úhony iba 200.

Ako pravdepodobná príčina tragického omylu zameriavačov je uvádzaná nemecká masívna protiletecká obrana a chyby v navigácii. Pilotov tiež zrejme zmiatlo jedno z navádzacích lietadiel, ktoré bolo nad Plzňou zasiahnuté a zrejme v snahe o núdzové pristátie sa dostalo nad Dobřany, kde sa zrútilo neďaleko stanice. Lietadlo Lancaster, ktorého sedemčlenná britsko-kanadská posádka zahynula, sa stalo prvým zostreleným spojeneckým lietadlom nad českým územím.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články