Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Postrach domácností: Vedci zistili, čo robí šváby takými odolnými, prežijú aj apokalypsu?

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

ŠANGHAJ - Vedci zistili, prečo šváby milujú špinu a čo ich robí takými ťažko zlikvidovateľnými. Identifikovali totiž špecifické gény, ktoré im umožňujú jesť toxické potraviny a podieľajú sa na tom, že im znovu narastie nová končatina. Odpoveďou je teda zrejme ich DNA.

Vedci varujú pred záhadnou epidémiou: Choroba X by mohla zabiť milióny ľudí na celom svete

Shui Zhan z Ústavu fyziológie a ekológie rastlín v Šanghaji hovorí, že americký šváb má jeden z najväčších genómov známych u hmyzu. Jeden z najväčších druhov, ktorý žije v tesnej blízkosti človeka, má rovnaký počet génov ako my, teda celkovo 20-tisíc.

Počas štúdie DNA švábov doktor Zhan u nich objavil gény, ktoré im umožňujú cítiť zápach jedla, najmä pri fermentovaných potravinách. Iný gén kontroluje ich vnútorný detoxifikačný systém, ktorý im umožňuje jesť takmer čokoľvek, napísal The Guardian.

Postrach domácností: Vedci zistili,
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Majú tiež gény na boj proti infekciám, ktoré robia šváby odolné voči špinavým životným podmienkam a ďalšie spôsobujú, že im odtrhnutá končatina opäť narastie.

Vedci sa domnievajú, že tým, že identifikujú gény švábov, budú ich môcť v budúcnosti lepšie kontrolovať. Doktor Zhan však vylúčil akúkoľvek šancu, že by šváby zvládli prežiť jadrový armageddon. "Myslím, že je to nadhodnotené a nikdy to nebolo dokázané," dodal.

Viac o téme: VedciŠvábOdolnosťDNA
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu