FOTO Obrovský objav NASA na Marse: Ľudstvu uľahčí výpravy na túto červenú planétu | Topky.sk

Streda, 26. jún 2019. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

FOTO Obrovský objav NASA na Marse: Ľudstvu uľahčí výpravy na túto červenú planétu

Oblasť, pod ktorou sa nachádza vodný ľad
Oblasť, pod ktorou sa nachádza vodný ľad
Zdroj: nasa
24.11.2016 17:00

WASHINGTON - Obrovské ložisko vodného ľadu ukryté plytko pod povrchom Marsu objavili vedci s pomocou amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Odhaduje sa, že by malo obsahovať toľko vody, ako má Horné jazero v Severnej Amerike. Na svojich stránkach o tom informovala americká vesmírna agentúra NASA.


NASA sabotovala európsku misiu na Marse: Konšpirátori tvrdia, že sondu zostrelili USA

Odborníkov k významnému objavu priviedol záujem o zvláštne hrboľatý terén v časti oblasti nazvanej Utopia Planitia, ktorá sa nachádza zhruba v polovici medzi rovníkom a severným pólom červenej planéty. Rozhodli sa miesto preskúmať pomocou radaru Sharad, ktorý je umiestnený na družici obiehajúcej okolo Marsu a dokáže prebádať aj vrstvy pod povrchom.

Pri rozbore údajov získaných pri viac ako 600 preletoch MRO nad skúmanou oblasťou vedci zistili, že ide o ložisko rozlohou rozsiahlejšie, ako je územie Mexika. Jeho hĺbka sa pohybuje od približne 80 do asi 170 metrov a jeho zloženie tvorí z 50 až 85 percent vodný ľad zmiešaný s prachom a väčšími kamennými časticami.

FOTO Obrovský objav NASA
Zdroj: nasa

Veľmi významná je skutočnosť, že sa táto voda nachádza blízko pod povrchom - v hĺbke jedného až desiatich metrov. Táto vrstva ju na jednej strane chráni pred unikaním do riedkej marťanskej atmosféry, ale zároveň z tohto ložiska robí možnú obrovskú dobre prístupnú zásobáreň vody pre budúce ľudské výpravy, ktoré budú Mars raz skúmať.

"Toto ložisko je pravdepodobne oveľa dostupnejšie ako väčšina vodného ľadu na Marse, pretože je na relatívne nízkej marsopisnej šírke a leží v plochej, hladkej oblasti, kde bude pristátie jednoduchšie ako v iných miestach s ľadom ukrytým pod povrchom," uviedol Jack Holt z Texaskej univerzity, ktorý sa podieľa na výskumoch zameraných na vodu a ľad na Marse.

FOTO Obrovský objav NASA
Zdroj: nasa

Horné jazero je najväčšie z piatich Veľkých jazier nachádzajúcich sa na pomedzí USA a Kanady. Je dlhé 563 kilometrov, široké až 257 kilometrov a priemerná hĺbka je 147 metrov. Objem vody v tomto jazere dosahuje 12.100 kilometrov kubických.


Galéria

Oblasť, pod ktorou sa

Nástroje k článku



ZDROJ: ČTK, sz
FOTO: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Rome/ASI/PSI/Univ. of Arizona

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články