Streda, 22. marec 2023. Meniny má Beňadik, Benedikt, zajtra Adrián.

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor - peklo, kde ľudský život trval iba 20 minút

SobiborGaléria fotiek (9)
Sobibor
Zdroj: martin korčok

SEREĎ – Vo vyhladzovacom tábore Sobibor zavraždili počas druhej svetovej vojny 250.000 Židov, z toho najviac pochádzalo zo Slovenska, z Poľska a Holandska. "Vlády uvedených krajín sa spolu s podporou Izraela rozhodli na mieste bývalého tábora financovať výstavbu pamätníka. Výstavbe predchádzal archeologický výskum," povedal vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Výstava, ktorú v pondelok slávnostne otvorili v priestoroch SNM - Múzea holokaustu v Seredi, zachytáva priebeh archeologických prác.


Odkaz Slovenky odvlečenej do Osvienčimu: Stačí jediná vec a hrôzy vraždenia sa viac nezopakujú

"Dnešná doba si vyžaduje oveľa viac ako kedykoľvek predtým, aby sa o tom, čo sa stalo počas holokaustu, hovorilo,“ povedal veľvyslanec Holandského kráľovstva Richard van Rijssen.

Dariusz Pawloś, riaditeľ Nadácie poľsko-nemeckého zmierenia uviedol, že napriek tomu, že Poľsko nebolo zodpovedné za výstavbu tohto vyhladzovacieho tábora, v súčasnosti je veľmi dôležité, aby sa kládol dôraz na výstavbu múzea a tak sa vzdal hold obetiam. "Ak sa priemyselné vyvražďovanie udialo raz, môže sa to opakovať kedykoľvek v budúcnosti,“ uviedol Marek Bem, autor výstavy.

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor
Galéria fotiek (9)
Zdroj: martin korčok

"Sobibor je pre Slovensko dôležitý tým, že v tábore bolo zavraždených najviac Židov zo Slovenska. Odhaduje sa približne 25.000 ľudí. Bohužiaľ, nemáme ani jedného preživšieho z tohto tábora. Je to dané aj charakterom miesta, pretože Sobibor vznikol čisto ako exterminačný tábor, čiže do Sobiboru išli transporty, Židia v nich boli odsúdení na smrť,“ povedal autor knihy Sobibor – neznáma história a zároveň zástupca riaditeľa SNM - Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk.

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor
Galéria fotiek (9)
Zdroj: martin korčok

"My sme vždy vedeli, že Židia zo Slovenska boli deportovaní do Lublinskej oblasti a tam zahynuli. Je to pár rokov, čo vieme, že ale konkrétne v Lublinskej oblasti to bol Sobibor. Pre mňa Sobibor je jedno z najstrašnejších miest, jednak pre spôsob vraždenia a jednak preto, že takéto množstvo slovenských Židov tam zahynulo,“ vyjadril sa pre TASR riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan, ktorý si s týmto táborom často spája i osud starých rodičov, ktorých nikdy nepoznal. Výstavu považuje za mimoriadne dôležitú o to viac, že je v Seredi, odkiaľ boli Židia deportovaní do koncentračných táborov na poľskom okupovanom území.

Najväčší cintorín Slovákov vo svete: Spomienky na miesto hrôzy vyvolávajú slzy dodnes!

Iba niekoľko hodín po príchode vlakov boli ľudia z transportov zbavení všetkého majetku. "Majetok bol roztriedený a išiel naspäť do ríše. Z týchto ľudí nezostal nažive nikto. Bolo niekoľko výnimiek, pretože aj tábor musel nejakým spôsobom fungovať,“ dodal Vaněk s dôrazom, že Sobibor je ešte veľmi dôležitý aj z toho pohľadu, že je to jedno z mála miest, kde sa v októbri 1943 vyše 600 väzňov vzbúrilo a povstalo. Následné prenasledovanie prežilo len 48 ľudí.

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor
Galéria fotiek (9)
Zdroj: martin korčok

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor
Galéria fotiek (9)
Zdroj: martin korčok

Sobibor bol čisto vyhladzovací tábor. Až 99,9 percenta Židov, ktorí vstúpili do tábora, okamžite poslali do plynových komôr. Smrtiaci proces v Sobibore trval 20-30 minút.

________________________________________________________

Hlavnými organizátormi podujatia sú Provincia Gelderland v Holandsku, Nadácia poľsko-nemeckého zmierenia a SNM-MŽK - Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré poskytlo svoje priestory. Akcia prebieha taktiež pod záštitou štátu Izrael. Na archeologickom výskume sa podieľali i slovenskí archeológovia. Výstavu si prvýkrát návštevníci mohli pozrieť v Holandsku. V Seredi bude do októbra 2016.

Fotografie, použité v článku, robil Martin Korčok v apríli 2013 pre jedinú publikáciu o tábore v slovenskom jazyku. Má názov Sobibor a jej autorom je Michal Vaněk.

Spomienky nemožno premlčať: Sobibor - peklo, kde ľudský život trval iba 20 minút

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články