BRUSEL - Predstavitelia Európskej komisie v piatok rokovali s vedením spoločností Meta a TikTok v reakcii na minulotýždňový masový príchod migrantov do Ceuty. Podpredsedníčka EK pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henna Virkkunenová platformy vyzvala, aby „konali rozhodne“ v boji proti dezinformáciám v čase kríz. Píše o tom agentúra AFP.
„Platformy musia konať rozhodne, aby zachovali integritu digitálneho priestoru, najmä v krízových situáciách,“ napísala Virkkunenová na sociálnej sieti X. Zároveň sa podľa nej musí zintenzívniť monitorovanie a posilniť spolupráca s overovateľmi faktov.
Falošná správa spustila chaos
EK vo štvrtok uviedla, že sleduje marocké sociálne siete, na ktorých sa šíria výzvy na opätovný vpád do španielskej exklávy Ceuta z Maroka. Predpokladá, že významnú úlohu pri tragickom presune desaťtisícov mužov, žien a detí zohrala vlna dezinformácií na internete. Viaceré médiá totiž poukázali na to, že sa rozšírila nepravdivá informácia o tom, že hranica do Ceuty je otvorená.
Desiatky mŕtvych, tisíce späť
Španielsko cez víkend reagovalo rýchlym návratom migrantov a v utorok oznámilo, že zo 72.000 ľudí, ktorí do exklávy prišli z Maroka, sa všetci okrem približne 2000 osôb už vrátili. Madrid tiež uviedol, že počas pokusov o prekročenie hranice zahynulo 80 ľudí, pričom starosta Ceuty Juan Jesús Vivas informoval až o približne 100 mŕtvych.
Najmä pravicové politické strany po celej Európe využili incident ako dôkaz, že starý kontinent je vystavený nekontrolovanej migrácii, pripomína AFP. Udalosť zároveň vyvolala diplomatické napätie medzi Španielskom a Talianskom, ktoré presadzuje tvrdší prístup k migrácii.
Ceuta ako test EÚ
Eurokomisár pre migráciu Magnus Brunner v utorok označil udalosti v Ceute za „test“ ochrany vonkajších hraníc Európskej únie aj jej „odolnosti voči dezinformáciám“. Podľa neho boli masové prechody cez hranice „podnecované zločineckými prevádzačskými sieťami, aj dezinformáciami“. Zároveň upozornil, že je ešte skoro, aby vedeli určiť, kto stál za koordinovaným šírením zavádzajúcich informácií na internete.
Vyšetrovanie spoločnosti Golden Owl, zameranej na získavanie a analýzu informácií z verejne dostupných zdrojov, dospelo „s vysokou mierou istoty“ k záveru, že migračná vlna bola „zámerne zorganizovanou operáciou“.