Sobota23. máj 2026, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Senegalský prezident po mesiacoch napätia odvolal premiéra a rozpustil vládu

Bassirou Diomaye Faye
Bassirou Diomaye Faye (Zdroj: TASR/AP Photo/Brian Inganga)

DAKAR - Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye v piatok odvolal premiéra Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu po mesiacoch pretrvávajúceho napätia, čím sa ešte viac prehĺbila kríza v tomto zadlženom západoafrickom štáte, informuje o tom agentúra AFP.

Prekvapivé oznámenie odvysielala štátna televízia, kde prezidentský poradca Oumar Samba Ba prečítal dekrét, ktorým Faye „ukončil mandát Ousmanea Sonka... a tým pádom aj mandáty ministrov a štátnych tajomníkov, ktorí sú členmi vlády“. Súčasný prezident vo veľkej miere vďačí za svoj post práve odvolanému premiérovi, ktorý bol kedysi jeho mentorom. Charizmatický Sonko by sa v roku 2024 takmer určite stal hlavou štátu, po odsúdení za ohováranie však nemohol kandidovať.

Vzťahy sa rapídne zhoršili

Počas uplynulých mesiacov sa vzťahy medzi prezidentom a premiérom rapídne zhoršili. Ich vládnuca strana Senegalskí patrioti (PASTEF) zvíťazila už v prvom kole volieb v marci 2024 na základe prísľubu zásadnej politickej zmeny s tým, že bude bojovať proti korupcii a zlému riadeniu štátu. Aj keď má Sonko sympatie verejnosti, reálnu moc drží v rukách prezident, ktorý môže šéfa kabinetu odvolať jednoduchým dekrétom.

Sonko získal pred prezidentskými voľbami silnú podporu u nespokojných mladých voličov, a to najmä svojou panafrickou rétorikou a nekompromisným postojom voči Francúzsku ako bývalej koloniálnej mocnosti. Napätie medzi oboma politikmi vyvrcholilo začiatkom júla, keď Sonko na stretnutí s priaznivcami strany obvinil prezidenta Fayeho, že ako líder zlyhal, pretože ho dostatočne nepodržal pred jeho početnými kritikmi.

Viac o téme: VládaSenegalBassirou Diomaye Faye
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu