EP schválil lacnejšie SMS a volania v zahraničí | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

EP schválil lacnejšie SMS a volania v zahraničí

22.04.2009 16:50

ŠTRASBURG - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu veľkou väčšinou schválili plány obmedziť cenu za posielanie krátkych textových správ (SMS) a internetové pripojenie z mobilného telefónu pri pobytoch v zahraničí.


Balík, ktorý je najnovším pokusom o reguláciu poplatkov za takzvané roamingové služby, europoslanci podporili v prvom čítaní pomerom hlasov 626 ku 22. Hlavnou zmenou má byť obmedzenie ceny za odoslanie textovej správy v rámci EÚ na 11 centov, ktoré má platiť už od júla.

V súčasnosti dosahuje priemerná cena za SMS zo zahraničia 28 centov, čo je takmer desaťnásobok bežnej ceny za správy odosielané z domácej krajiny zákazníka. Nový balík by mal pomôcť aj cestujúcim Európanom, ktorí svoj mobilný telefón alebo iné prenosné zariadenie používajú na surfovanie po internete. Celková cena za megabajt prenesených dát podľa neho od júla 2009 nesmie presiahnuť jedno euro.

Od júla 2010 bude môcť dosahovať najviac 80 centov a po roku sa ďalej zníži na 50 centov. Súčasná cena sa pohybuje okolo 1,68 eura. Cieľom balíka je tiež znížiť ceny odchádzajúcich a prijatých hovorov prostredníctvom sekundovej tarifikácie namiesto súčasnej praxe, keď operátori zaokrúhľujú trvanie na najbližšiu vyššiu minútu. V prípade veľmi krátkych hovorov však budú mať možnosť účtovať poplatok za 30 sekúnd.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články