Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Rakúsky horolezec zahynul pri zostupe z himalájskej hory Ama Dablam

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

VIEDEŇ - Rakúsky horolezec zahynul počas uplynulého víkendu v nepálskej časti Himalájí, oznámili v pondelok tamojšie úrady. Informujeme podľa správy agentúry DPA.

Podľa hovorcu nepálskeho ministerstva cestovného ruchu bol 64-ročný Martin Hornegger evidovaný ako nezvestný od sobotného rána. Bol členom expedície organizovanej spoločnosťou Snowy Horizon Treks and Expedition, ktorej sa stratil počas zostupu z hory Ama Dablam. Jeho telo objavili ešte ešte podvečer na úpätí hory a previezli do Káthmandu, kde vykonali pitvu na zistenie príčiny smrti.

Nepál je domovom ôsmich zo 14 najvyšších vrchov sveta

Hora Ama Dablam je vysoká 6812 metrov a nachádza sa neďaleko Mount Everestu. Horolezci ju často využívajú ako tzv. tréningový vrch - v rámci príprav na výstupy na vyššie hory. Nepál je domovom ôsmich zo 14 najvyšších vrchov sveta, presahujúcich výšku 8000 metrov nad morom. V čase horolezeckej sezóny prichádzajú do tejto hornatej krajiny stovky ľudí z celého sveta. Povolenie na výstup na niektorých z 26 vrchov vrátane Mount Everestuv tohtoročnej jarnej sezóne tamojšie úrady vydali 1025 horolezcom.

Viac o téme: HorolezecZostupHimalájeRakúskyAMA Dablam
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu