Sobota6. december 2025, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Dráma v Lisabone! Na venezuelský konzulát v noci dopadla zápalná fľaša

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LISABON - Portugalská vláda v nedeľu odsúdila nočný útok zápalnou fľašou na venezuelský konzulát v Lisabone. V piatok zložil vo Venezuele prezidentskú prísahu Nicolas Maduro, hoci výsledky volieb sú spochybňované pre neregulárnosť volebného procesu.

"Portugalská vláda ostro odsudzuje útok na venezuelský konzulát v Lisabone," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí na sieti X. Zároveň prisľúbilo zlepšenie bezpečnostných opatrení.Portugalské médiá s odvolaním sa na policajné zdroje informovali, že budova konzulátu bola v čase útoku Molotovovým koktailom uzavretá a nikomu sa nič nestalo.

Lisabonská vláda vyhlásila, že "nedotknuteľnosť diplomatických misií treba rešpektovať za každých okolností". Venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil útok odsúdil ako "fašizmus" a poďakoval Portugalsku za "rýchly zásah".

V piatok sa po kontroverznom víťazstve v júlových voľbách ujal prezidentskej funkcie už v treťom období po sebe Nicolas Maduro. Venezuelu vedie od smrti svojho predchodcu Huga Cháveza a nedarí sa mu riešiť vážne ekonomické problémy krajiny.Za legitímneho víťaza volieb uznali Spojené štáty, EÚ a veľká časť Latinskej Ameriky jeho opozičného vyzývateľa Edmunda Gonzaleza Urrutia a obvinili Madura z "prevratu".

Viac o téme: KonzulátZápalná fľašaVenezuelaLisabon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu