Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Cirkus v parlamente! VIDEO Poslanci sa do seba pustili kvôli tragickému incidentu: Lietali aj päste

V srbskom parlamente sa pobili
V srbskom parlamente sa pobili (Zdroj: X/Marinika Tepić)

BELEHRAD - Dnešné rokovanie srbského parlamentu sprevádzali potýčky i pästné súboje medzi zákonodarcami vládnucej strany a opozičnými poslancami. Opozícia požadovala debatu o zodpovednosti vlády za nešťastie v meste Novi Sad na severe krajiny, kde sa na začiatku novembra zrútil prístrešok pri vchode do stanice. Nešťastie si vyžiadalo 15 obetí na životoch. Vládni poslanci, ktorí majú v parlamente väčšinu, hodlali schvaľovať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, uviedla agentúra AP.

Opozícia rozvinula transparent s červeným odtlačkom ruky a nápisom "Krv na vašich rukách", zatiaľ čo vládny tábor odpovedal transparentom obviňujúcim opozíciu, že chce "vojnu, kým Srbsko chce pracovať". Keď sa obe strany pokúsili zmocniť sa transparentu protivníkov, vypukli žŕdky.

archívne video

Brutálna bitka v parlamente (Zdroj: Twitter/Alhaji Musa Bah)

Železničná stanica v dôležitom dopravnom uzle podstúpila nedávno rekonštrukciu za účasti čínskych štátnych firiem. K tragédii podľa kritikov prispela korupcia, zlý dohľad a nekvalitne odvedená práca. Nešťastie podnietilo protivládne protesty a vyvolalo širšiu nespokojnosť so srbskou autoritárskou vládou. Verejnosť volá čoraz hlasnejšie po transparentnosti, zatiaľ čo v krajine sa uskutočňujú veľké infraštruktúrne projekty, väčšinou s čínskymi štátnymi firmami.

Predsedníčka srbského parlamentu Ana Brnabičová dnes obvinila opozíciu, že sa chce dostať k moci násilím za pomoci zvonka. "Nie je ani zrnko pochybností, že to sú ľudia, ktorí sú dobre organizovaní, ktorí boli celkom dobre vycvičení a verím, že aj dobre platení, aby vyvolali v Srbsku chaos a destabilizovali našu krajinu," vyhlásila.

Srbský prezident Aleksandar Vučič napísal na sociálnej sieti, že "každodenná šikana" a "divoké správanie" zo strany opozície nebudú tolerované. "Chcem upokojiť občanov a povedať im, že na hrubosť a aroganciu odpoviem ešte väčšou prácou. Dnes sa pokúšali zabrániť, aby dôchodcovia dostali vyššie penzie a zamestnanci verejného sektora vyššie platy. Neuspejú," uviedol podľa AP.

Líder opozície Dragan Djilas uviedol, že predsedníčka umlčala parlament tým, že nepovolila diskusiu o tom, kto je za tragédiu zodpovedný. "Odmietla zaradiť do programu žiadosť viac ako 80 členov opozície o diskusiu o dôvere vláde kvôli vražde a zločinu v Novom Sade," citovala Djilasa AP.

Viac o téme: OpozíciaSrbskoParlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu