Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

Genocída zo Srebrenice je temnou stránkou európskych dejín, tvrdia Borrell a Várhelyi

Josep Borrell Zobraziť galériu (2)
Josep Borrell (Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo)

BRUSEL - Genocída v Srebrenici pred 29 rokmi je jedným z najtemnejších momentov moderných európskych dejín. Uviedli to v stredu v spoločnom vyhlásení vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a eurokomisár pre rozšírenie a susedstvo Olivér Várhelyi. Informuje o tom spravodajca TASR.

Obaja predstavitelia exekutívy EÚ uviedli, že je ich povinnosťou uctiť si pamiatku viac ako 8300 chlapcov a mužov, ktorí boli v júli 1995 systematicky zavraždení v kopcoch okolo bosnianskeho mesta Srebrenica."Vyzývame lídrov, aby odmietli rozdeľujúcu rétoriku a konali na základe pravdy, spravodlivosti, dôvery a dialógu. Liečenie rán z minulosti si vyžaduje uznanie a poučenie o historických faktoch, uctenie si a spomienku na obete, identifikáciu tých, ktorí sú stále nezvestní, a postavenie všetkých páchateľov pred súd. To je kľúčom pre konfrontáciu s koreňmi nenávisti, ktorá viedla ku genocíde," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Oliver Várhelyi
Zobraziť galériu (2)
Oliver Várhelyi  (Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Borrell aj Lenarčič v odkaze pre politikov multietnickej Bosny a Hercegoviny uviedli, že treba spoločne stavať mosty k zmiereniu a že v rámci tohto procesu "nie je miesto pre tých, ktorí popierajú genocídu, pokúšajú sa prepísať históriu a oslavujú vojnových zločincov".

V marci 2024 sa Európska rada rozhodla začať prístupové rokovania EÚ s Bosnou a Hercegovinou. Podľa Borrella a Várhelyiho to pre západobalkánsku krajinu znamená kľúčovú príležitosť pokročiť v reformách na posilnenie demokracie, prosperity a bezpečnosti pre svojich obyvateľov a priblížiť sa k členstvu v EÚ."Opakujeme náš jednoznačný záväzok voči budúcnosti Bosny a Hercegoviny v EÚ ako jednotnej, zjednotenej a suverénnej krajiny," doplnili predstavitelia EK.

Viac o téme: GenocídaSrebrenicaJosep BorrellOlivér Várhelyi
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu