Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Švajčiarská armáda bude nacvičovať štart stíhačiek z diaľnice

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP Photo/Mindaugas Kulbis)

PAYERNE - Švajčiarski vojenskí piloti absolvujú na budúci týždeň nácvik núdzových vzletov a pristátí stíhačiek na diaľnici. Oznámila to vo štvrtok švajčiarska armáda, informuje o tom agentúra DPA.

Armáda zdôvodnila toto cvičenie posilnením obranyschopnosti. Konštatovala, že v súčasnosti sú všetky prostriedky vzdušných síl sústredené na troch vojenských letiskách Payerne, Meiringen a Emmen. Vďaka tomu sú zraniteľné voči nepriateľským zbraňovým systémom ďalekého dosahu. "Aby sa toto riziko minimalizovalo, letectvo sa okrem iného spolieha na decentralizáciu ako pasívne opatrenie protivzdušnej obrany," uviedla armáda v tlačovej správe.

Decentralizácia znamená schopnosť rozmiestniť jednotky a materiál po celej krajine vo veľmi krátkom čase. Ak je to možné, letectvo musí byť schopné využívať svoje prostriedky aj z decentralizovaných, prípadne dočasných miest. Cvičenie sa uskutoční 5. júna a zúčastní sa na ňom pravdepodobne osem stíhačiek F/A-18. Za týmto účelom bude diaľnica A1 medzi mestami Avenches a Payerne južne od jazera Neuchâtel uzavretá od večera 4. júna na maximálne 36 hodín. Vzlety a pristátia bude naživo vysielať verejnoprávna televízia SRF. Švajčiarski armádni piloti pristávali so stíhačkami na diaľnici naposledy v roku 1991 v kantóne Ticino.

Viac o téme: DiaľnicaStíhačkyŠvajčiarsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu