Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Gruzínsky parlament prelomil veto k zákonu o zahraničných agentoch

Protestujúci v Tbilisi proti zákonu o zahraničnom vplyve
Protestujúci v Tbilisi proti zákonu o zahraničnom vplyve (Zdroj: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)

TBILISI - Gruzínsky parlament v utorok prelomil veto prezidentky Salome Zurabišviliovej k zákonu o zahraničných agentoch. Pôvodnú verziu zákona, ktorú zákonodarný zbor predtým schválil v troch čítaniach, podporilo 84 poslancov, štyria boli proti, informuje agentúra Reuters a DPA.

Proti samotnému vetu prezidentky predtým hlasovalo 66 poslancov. Gruzínska prezidentka zákon s oficiálnym názvom O transparentnosti zahraničného vplyvu vetovala 18. mája, štyri dni po tom, ako ho v treťom čítaní schválili v parlamente poslanci vládnucej strany Gruzínsky sen a jej spojenci. Tento politický blok mal v parlamente dostatok hlasov na prelomenie veta. 

archívne video

Maroš Šefčovič o hlavných výzvach EÚ po voľbách do Európskeho parlamentu (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Na základe tohto zákona sa každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia bude musieť zaregistrovať ako "organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti", ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia. 

Masové protivládne protesty

V reakcii na zámer strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa už začiatkom apríla spustili masové protivládne protesty. Návrh zákona kritizovali Európska únia, NATO, Rada Európy či OSN. Vládnuca strana ho obhajovala s tým, že jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Takúto legislatívnu normu sa snažila zaviesť už vlani, pre masové protesty ju však z rokovania parlamentu stiahla.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken už skôr uviedol, že USA v prípade schválenia zákona prehodnotia bilaterálnu spoluprácu s Gruzínskom a zavedú vízové obmedzenia. Strana Gruzínsky sen označila tento krok za komický a bezprecedentný a poznamenala, že politika vyhrážok nezodpovedá duchu strategického partnerstva.

Podľa reportéra agentúry DPA sa pred parlamentom aj v utorok zhromaždili tisíce ľudí protestujúcich proti zákonu. Demonštranti označili predstaviteľov Gruzínskeho za "otrokov", "zradcov" a "Rusov", čím narážali na to, že kritici v ňom vidia paralely so zákonom prijatým v Rusku, ktorý vláda už roky využíva na potlačenie opozície a nezávislých médií.

Viac o téme: ZákonAgentiVetoGruzínskoParlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu