Pondelok22. júl 2024, meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

Lotyšsko investuje v tomto roku do vývoja dronov 20 miliónov eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: profimedia.sk)

RIGA - Lotyšsko plánuje v tomto roku investovať 20 miliónov eur do vývoja vojenských bezpilotných lietadiel, uviedol v pondelok tamojší minister obrany Andris Spruds.

"Obrazne by sme mohli hovoriť o armáde dronov," priblížil Spruds. Avizované finančné prostriedky budú podľa jeho slov využité na budovanie príslušnej infraštruktúry, ako aj nákup bezpilotných lietadiel, vrátane niektorých od lotyšských spoločností.Spruds avizoval, že Lotyšsko v tomto smere posilňuje celú infraštruktúru vrátane svojho vlastného priemyslu, ktorý "je schopný vytvárať, vyvíjať a vyrábať tieto technológie pre naše ozbrojené sily a na podporu Ukrajiny".

Dronová koalícia

Lotyšsko a Spojené kráľovstvo vedú tzv. dronovú koalíciu vyše desiatky krajín vrátane Nemecka, ktorá chce Ukrajine dodať približne milión dronov, ako aj ich náhradné diely, a zaviazala sa, že investuje do ich výroby.

DPA zároveň pripomína, že Lotyšsko v súvislosti s dronmi plánuje v nadchádzajúcom období aj viacero aktivít. V lete má uviesť do prevádzky tzv. testovaciu plochu pre drony a pripravuje napríklad tiež výcvik pilotov dronov.

Viac o téme: VývojInvestíciaLotyšskoDrony
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu