Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Poľsko chce byť jednou z krajín, ktoré určujú smerovanie Európskej únie

Radek Sikorski
Radek Sikorski (Zdroj: SITA/AP/Ebrahim Noroozi)

VARŠAVA - Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom štvrtkovom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie (EÚ). Informuje o tom agentúra AP.

Sikorski ďalej povedal, že ak Rusko napadne Severoatlantickú alianciu (NATO), bude porazené. Zároveň členské štáty NATO vyzval, aby zvýšili svoju obranyschopnosť. Poľské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Sikorského vízia je úzko prepojená s víziou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten vo svojom štvrtkovom prejave vyzval Európu, aby sa stala asertívnejším globálnym hráčom. Vysokopostavení poľskí predstavitelia privítali Macronovu podporu pre Ukrajinu, ale zároveň požadujú, aby Paríž zvýšil dodávky vojenskej pomoci Kyjevu. Sikorski obvinil vládu ruského prezidenta Vladimira Putina, že vedie proti Poľsku hybridnú vojnu a šíri dezinformácie. Dodal, že Rusko falošne obvinilo Poľsko z plánov anektovať časti západnej Ukrajiny v okolí mesta Ľvov, ktoré kedysi patrili Poľsku.

Viac o téme: PoľskoRadoslaw Sikorski
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu